e-Posta :
Şifre :

Etiket: Nütrisyon

E-öğrenme (0) Literatür (0) Haber (4) Etkinlik (4) Webcast (0)Tümünü göster (8)
KEPAN Derneği’nin Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile ortaklaşa yürüteceği bu gözlemsel ve kesitsel çalışmaya ülkemizdeki tüm Üniversite hastaneleri, Kamu ve özel sektöre ait hastaneler ve yataklı tedavi hizmeti veren dal merkezlerinde çalışan sağlık profesyonelleri (doktor, diyetisyen ve hemşireler) katılabileceklerdir. 18 yaşından büyük tüm hastalar çalışmaya dahil edilebilecektir.

Daha detaylı bilgi KEPAN Derneği web sitesini ziyaret ediniz. 

Deney 1944 yılının Kasım ayında başladı. Katılımcılar ilk üç ay uygun kiloya göre beslenip gözlemlendiler. Sonra birden, yemek oranları önemli ölçüde azaltıldı. Besinler, onlar için kısa bir sürede saplantıya dönüştü.

Deney boyunca günde iki öğün yemek verildi. Bu bazen lahana, şalgam ve yarım bardak süttü. Başka bir gün çavdar ekmeği ve biraz fasulye.  Tıpkı Avrupa’daki aç insanlar gibi hiçbir zaman et yemediler. Yedikleri tüm yemeklerin kalorisi 1800 veya daha da azdı.

Diyet oldukça zorluydu. Altı ay boyunca aldıkları enerjinin en az 1000 kalorisini yakmaları için haftada 36 kilometre yürümek ya da koşmak zorundaydılar.  Bu yürüyüşler sırasında bazen pastane veya diğer kışkırtıcı dükkânların önünden geçiyorlardı. Bu, bazı katılımcıların kaldırabileceğinden çok daha fazlasıydı. Üç kişi deneyden ayrıldı.  Geriye kalanlar ise kilolarının yaklaşık dörtte birine yakınını yitirdi. Çoğu kansızlık, ödem, uyuşukluk ve bitkinlik gibi sorunlarla boğuştular.Bu araştırma halen beslenme ve yeme bozukluğu ile ilgili çalışan akademisyenler tarafından referans olarak gösterilen bir çalışma olmakla birlikte, açlık karşısında psikolojik sorunların nasıl tedavi edilebileceği konusunda birçok soruyu da akla getirmiştir.  Fakat çalışma bu konuyu irdelemek için çok geç kalmıştı: Araştırma halen devam etmekteyken Nazi'lere ait toplama kampları ele geçirildi. Bu da, açlık korkusunu tam anlamıyla görünür kıldı.İkinci Dünya Savaşı sonra erdikten kısa vir süre sonra 1946 yılında araştırmacılar “İnsan ve Açlık” isimli bir rehber yayınladı. Rehberde şu öneriler ve saptamalar yer aldı:

-Taraf olmayın, tartışmaya girmekten kaçının, açlıkla mücadele edenler küçük bir kışkırtmayla bile tartışmaya hazır konumda oluyor fakat genelde hemen pişman oluyorlar.
-Grubu ne yapıldığı konusunda bilgilendirmek, en az uygulamaya koymak kadar önemlidir, bilgilendirmenin en kolay yolu ilan panoları kullanmak.
-Açlık, mahremiyete ve sessizliğe olan ihtiyacı artırıyor, her türlü ses rahatsız edici olabiliyor, özellikle yemek saatlerinde.
-Enerjinin biriktirilmesi gerekir, yaşam ve yemek alanları buna uygun şekilde düzenlenmeli.
-Bilinçli bir işçi, açlık duygusunun hava şartlarıyla bağlantılı olduğu bilgisi doğrultusunda hareket etmeli, bazı özel ve eğlenceli aktiviteler zor günlere saklanmalı.


BBC'deki haber için tıklayın
 

Uluslararası Kalkınma Enstitüsü (Overseas Development Institute) şu anda dünya çapında her üç kişiden birinin "aşırı şişman" olduğunu söylüyor ve hükümetleri sigara tiryakiliğine karşı yürütülen kampanyaların benzerlerini başlatarak, beslenme alışkanlıklarına müdahale etmeye çağırıyor.

İngiltere'ye bakıldığında yetişkinlerin yüzde 64'ünün aşırı şişman ya da obez kategorisine girdiği görülüyor.  Hazırlanan raporda önümüzdeki yıllarda kalp krizleri, inme ve diyabet hastalıkları sayısında büyük artış olacağı tahmin ediliyor.

Dünya çapında aşırı şişman ya da obez diye sınıflandırılan -beden kitle endeksi 25'ten fazla olan- yetişkinlerin, toplam yetişkin nüfusuna oranı 1980'de %23 iken, 2008'de %34'e çıktı.  Bu artışın büyük kısmı gelişmekte olan ülkelerde, özellikle de ortalama gelirde artış yaşanan Mısır ve Meksika gibi ülkelerde meydana geldi.

BBC Türkçe'deki haberin devamı için tıklayın

ESPEN'in yürüttüğü ve yatan hastaların besin tüketimi ile nütrisyon durumunun değerlendirildiği tek günlük bir prevalans çalışması olan nutritionDay bu yıl tüm dünyada 8 Kasım günü yapılacak. Türkiye'de; kliniklerde her ünite 8-15 Kasım 2012 tarihleri arasında, yoğunbakımlarda ise 12-17 Kasım 2012 tarihleri arasında kendisine uygun olan bir günde gerçekleştirebilecektir.
 
Detaylı bilgi için http://www.kepan.org.tr/haber.php?id=64 adresini ziyaret ediniz. 
 
Kaynak: KEPAN Derneği web sitesi