e-Posta :
Şifre :

Etiket: Enjektör

E-öğrenme (2) Literatür (0) Haber (2) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (4)
Bu modülde, bir yaranın nasıl değerlendirileceği, bir yaranın primer süture edilip edilmemesi gerekliliği, süture edilecekse bunun tekniğinin uygulamalı olarak anlatılması, sütur atılırken yaranın nasıl steril hale getirileceği ve steril eldiven giyilme tekniğinin anlatılması hedeflenmiştir.

Bu modülde, ven içine enjeksiyonunun nasıl yapılması gerektiğinin kısaca anlatılması hedeflenmiştir.
Enjektörlerin yeniden kullanılması her yıl, HIV ve hepatit dahil çeşitli hastalıkların 2 milyondan fazla insana yayılmasına neden oluyor.

Yeni tür enjektörler daha pahalı olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü, bu değişikliğe gidilmesinin, hastalıkları tedavi etmekten daha ucuza mâl olacağını belirtti.

Dünyada yıllık enjektör kullanımı 16 milyarı aşıyor. Normal enjektörler defalarca kullanılabiliyor. Akıllı enjektörlerde ise iğne yapıldıktan sonra pistonun geri çekilmesi mümkün olmuyor ve ikinci kez kullanılamıyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

2012'de ki fungal menenjit salgını giderek kötüleşmektedir, günümüze kadar 19 eyaletde 620 hastada enfeksiyon tespit edilmiş ve bunların 39'u yaşamını kaybetmiştir.
Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nden Dr. Rachel Smith, önceki ve spinal enjeksiyonlara bağlı daha küçük salgınların daha ölümcül olduğunu ve enfekte hastaların en az %40-50'sinin öldüğünü söyledi.
New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan yazısında ABD'deki fungal menejit salgını ve güncel ölüm oranları konusunda endişeli olduklarını belirtti.
Massachusetts eczanesinden enfekte steroid enjeksiyonuyla ilişkili genel ölüm oranı % 6'dır.
Smith federal ve eyalet kamu sağlık kuruluşları, hastaneler ve doktorlar tarafından hızlı, koordineli yanıtın bunu sağladığını, bu sayede pek çok hayatın kurtarıldığını belirtti.
Eylül ayında Tennessee de karşılaşılan salgından sonra sağlık otoriteleri bu salgının tek bir eyaletde sınırlı kalma olasılığını düşünmüşlerdi.
Bu salgın 2004'te Sri Lankada tsunami sonrası görülen salgına benzerdi. Spinal enjeksiyonlarda kullanılan iğneler nemli dolaplarda saklanmakta ve kontamine olmuştu..
North Carolina'da karşılaşılan benzer olayın, enfeksiyona bağlı omurilik ve beyin sapında ciddi ödeme neden olduğu, Framingham, Massachusetts'de NECC tarafından üretilen metilprednisolon asetat enjeksiyonu ile ilişkili olduğu açıktır
Son dekadlarda NECC gibi bazı üreticiler, diğer ilaç şirketleri arasında sıkı güvenlik standartlarına tabi olmayan büyük üretim operasyonları gerçekleştirdi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve diğerleri bu gibi firmaları sıkı gözetime çağırıyorlar.

İLAÇLAR GERİ ÇEKİLDİ

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin uyarısı ile , NECC, 26 Eylül' de 23 eyaletde 76 tesise gönderilmiş. 17,675 şişe ilacı gönüllü olarak geri çekti.
Eyalet ve bölgesel sağlık kuruluşları ilaça maruz kalmış olabilecek 14000 hastanın tespitinin zor olduğunu açıkladı.
NECC'den gelen enjeksiyon zamanları verilerine dayanarak ve bu süre içinde görülen hasta sayısıyla, yetkililer potansiyel maruz kalan hastaların listesini biraraya getirdi ve enfeksiyona maruz kalma potansiyeli onları bilgilendirmek için hızla harekete geçti.

19 Ekim'de en az bir kez ilaca maruz kalma ihtimali olan hastaların %99'una ulaşıldı.
10 Aralık'ta ki analize göre, 19 eyaletde 590 vaka ve 37 ölüm tanımlandı, ölüm oranı yaklaşık % 6'dır.
Salgının ilk dalgasında çok daha ciddi menejit vakaları görüldü, 33 tane felç vakası tespit edildi.
Vakaların çoğunda enfeksiyona neden olan ajan Exserohilum rostratum, çimenle ilişkli bir mantardır ve beyin sapı-omurilikte etkilediği dokularda agresif ilerleyerek iyileşmeyen yaralara neden olur.
Ortalama inkübasyon zamanı 20 gündü, ancak enjeksiyondan sonra enfeksiyonabağlı semptomların görülme süresi 1 ila 120 gün arasında değişmekteydi.
10 Aralık itibariyle vaka sayısı bilgilerine dayanarak, ilaç ile tedavi edilen her 100 kişiden dört ila beş kişinin enfeksiyonla karşı karşıya olduğu tahmin edilmektedir.
Ancak salgın halen sürmektedir ve enfekte vaka sayısının artabileceği tahmin edilmektedir.

 Kaynak: Reuters Sağlık , Julie Steenhuysen