e-Posta :
Şifre :

Etiket: Tip I diyabet

Bu eğitimde diyabetin tanımı, sınıflandırılması ve tanı yöntemleri konusunda temel bilgiler verilmesi hedeflenmiştir. Tedavi konusunda ulaşılması hedeflenen glisemik hedefler ve izlem yöntemleri hakkında kısa bilgiler de yer almaktadır.


İnsülin bağımlı Tip 1 diyabet vakalarının sayısı ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da görülen artışlara paralel, Philadelphia'da son yirmi yıl boyunca bir yaşın altındaki çocuklarda hızla artmaktadır.
Araştırma, Diabetes Care dergisi'nde yayınlandı , 5 yaşın altında tip I diyabet tanısı almış çocuk sayısında 1985'te kayıtların başladığı zamandan 2005 yılına kadar %70 oranında artış bulundu.
14 yaşına kadar tanı almış tüm çocuklar hesaba katıldığında artış oranı %29'lara yaklaşmaktadır.
Pennsylvania Hemşirelik Üniversitesi'nde bir profesör olan araştırmanın baş yazarı, Terri Lipman, 'Neden biz çok küçük çocuklarda tip 1 diyabette bu kadar büyük artış görüyoruz' Ne yazık ki, cevabını bilmiyorum,'dedi.
Diyabetin en yaygın iki formu ki, tip 2 genellikle halen insülin üretebilen fakat vücutları kan şekerini düzenleyen hormonları kullanamayan yetişkinleri etkiler, Tip 1, juvenil diyabet olarak bilinen, genellikle bağışıklık sistemleri pankreasta insülin üreten hücreleri öldüren çocukları etkiler. Eğer tedavi edilmezse hastalık genellikle ölümle sonuçlanır.
1985 yılında Philadelphia' da her 100.000 çocuk'tan 13.4'üne tip 1 diyabet tanısı kondu, 2004 yılında bu oran 100.000 'de 17.2 olgu idi.
Tip 1 diyabetikler insülin almak zorundadır, ama pek çok tip 2 diyabetikte ilaçlar, diyet ve egzersiz ile hastalığı kontrol edebilirsiniz.
Tip 1 diyabet ergenlik döneminde başlamak eğilimindedir, ancak uzmanlar çok küçük çocuklarda vakaların artan sayısı göz önüne alındığında çocuklar ve okulöncesi çocukların ebeveynlerinin de duyarlı olmaları gerektiğini söyledi.
Araştırmacılar nedenini anlayamasa da, Chicago'dan Colorado'ya, Finlandiya'ya kadar çocuklarda benzer biçimde tip 1 diyabet oranlarının arttığını açıkladı.
Çalışmada yer almayan New York'taki Mount Sinai Hastanesi'nde tip 1 diyabet uzmanı Dr. Carol Levy, 'Bu genç grup bir gizem,'dedi.
Bu noktada garanti olmasa da, 'çocuğunuzda ki riski azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı ve normal vücut ağırlığını korunduğundan emin olun,'dedi.
Çeşitli faktörler D vitamini eksikliği, emzirme eksikliği ve aşırı hijyenik ortamlar da dahil olmak üzere bağışıklık sisteminin geri tepmesine neden olabilir, bu da gençler arasında diyabetin son yükselişini açıklayabilir.
Araştırmacı Dr. Lipman, 'Verilerin çok tartışmalı olduğunu ve bu noktada kesin olarak kanıtlanmış bir teoriden bahsetmek konusunda isteksizliğini belirtti.
Lori Laffel , 'Önemli olan aşısı susama, yatak ıslatma ve bebeklerde tuvalet eğitimli çocuklarda kazalar veya bebeklerde aşırı ıslak bezler gibi diyabet semptomlarının farkında olunmasıdır'dedi.
Tanı konduğunda pek çok infant ve çocuk, çok hasta veya daha ciddi hastalık belirtilerine sahip olabilir diye işaret etti.
'Ufak çocuklar la belirtiler hakkında konuşmak mümkün değildir, çocuk bezinin ıslak olduğunun farkında olunmayabilir, çünkü çocuk bezi genellikle ıslaktır'dedi.

Çalışmanın özetine ulaşmak için tıklayınız.


Kaynak: Reuters Sağlık