e-Posta :
Şifre :

Etiket: ALS

E-öğrenme (0) Literatür (1) Haber (2) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (3)
ALS, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Ellerde, bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde başlayabiliyor ve ilerleyerek yayılabiliyor. Konuşma ve yutma güçlüğüne, solunum yetersizliğine ve kaslarda felce neden olan hastalık, daha çok orta yaştaki kişilerde görülüyor.  ALS hastalarının yarısı, 3-4 yıl içinde hayatını kaybediyor. Bazı hastalar ise ALS başlangıcından sonra 10 yıldan uzun süre yaşayabiliyor. Örneğin İngiliz fizikçi Profesör Stephen Hawking, 51 yıldır ALS hastası.

Buzlu suyu bir anda baştan aşağı dökmek ise kişide anlık kısmı felç hissi yaratıyor. Yani kampanyayla amaçlanan bir anlığına da olsa ALS hastalarıyla empati kurmak. Kampanya çerçevesinde Facebook'a yaklaşık 2 milyon 400 bin video yüklendi. Paylaşım sitesinde yaklaşık 28 milyon kişi de ya video yükledi, ya kampanyayla ilgili yorum yaptı, ya da kampanyaya desteğini dile getirdi.

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi Instagram'a da #ALSicebucketchallenge ve #icebucketchallenge adlı etiketlerle yaklaşık 3 milyon 700 bin video yüklendi. Bunlardan en popüler olanı ise 1 milyon kişinin beğendiği şarkıcı Justin Bieber'a ait videoydu.

ALS, İngiltere'de motor nöron hastalığı olarak biliniyor. "Bir kova buz" kampanyası sonrası ise ülkede Motor Nöron Hastalığı Derneği'ne bağışlarda artış gözlendi. Geçen yıl 29 Temmuz-28 Ağustos tarihleri arasında derneğe 2 milyon 700 bin dolar bağış yapılmıştı. Bu yıl ise aynı dönemde bağış miktarı 98 milyon 200 bin dolar oldu. İngiltere'de aynı dönemde diğer yardım kuruluşlarına yapılan bağışlar da arttı. Macmillan Kanserle Mücadele Vakfı'na yaklaşık 5 milyon dolar yardım yapıldı, Water Aid'in 78 bin dolar yardım topladığı gün oldu - ki bu, derneğin bugüne dek bir günde en fazla topladığı yardım miktarından yüzde 50 fazlaydı.

BBC'deki haber için tıklayın

Türk Nöroloji Derneği (TND), son günlerde ALS başta olmak üzere bazı nörolojik hastalıkların Kök Hücre Transferi ile tedavisinin mümkün olduğu konusunda hasta ve hasta yakınlarının umutlandırılması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, hasta ve hasta yakınları uyarılarak, “ALS gibi nörolojik hastalıkların ‘Kök Hücre Transferi’ile tedavisi kanıtlanmış bir yöntem değildir” denildi.

AmiyotrofikLateral Skleroz (ALS) kaslarda kuvvet kaybı, erime ve incelmeye yol açan ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanıyor. Kök Hücre Tedavisi ise insan vücudunda onarım sürecini hızlandırması açısından tüm dünyada hala ‘deneyimlenen’ bir tedavi yöntemi. TND ise bu tedavi yönteminin hala ‘deneyimlenme’ aşamasında olması ve hiçbir nörolojik hastalık üzerinde ‘iyileştirici’ etkisinin kanıtlanmamış olması konusunda uyarıda bulunuyor.

Türk Nöroloji Derneği’nin konu ile ilgili açıklaması şöyle: “Zaman zaman Kök Hücre Transferi ile ALS başta olmak üzere bazı nörolojik hastalıkların tedavisine yönelik haberler çıkmakta, hasta ve hasta yakınları hekimlerimize ve kurumlarımıza bu konuda ‘umutla’ başvuruda bulunmaktadır.  ALS hastalığını tedavi ettiği öne sürülen ‘Kök Hücre Transferi’, dünyanın hiçbir ülkesinde ALS Hastalığı’nın tedavisi için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi değildir.
ALS hastalarımıza ve yakınlarına, kök hücresini mutlak tedavi edici bir yöntem olarak sunan, maalesef ‘karşılığı olmayan umutlar’ vaat eden ve bilimsel yaklaşımdan uzak haberlere itibar etmemelerini önemle hatırlatmak isteriz.
Konu ile ilgili soruları olan hasta ve hasta yakınları Türk Nöroloji Derneği ile irtibata geçebilirler.Hastalarımızı boş yere umutlandıran ve ticari amaçla uygulanan bu girişimlerin durdurulması konusunda yetkili mercileri göreve çağırıyoruz..”