e-Posta :
Şifre :

Etiket: AİDS

E-öğrenme (0) Literatür (0) Haber (7) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (7)
Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü, HIV'i Önle: Test Yap ve Tümünü Tedavi Et başlıklı yeni gelişim raporunu da yayınladı. Rapor, HIV ile yaşayan 18 milyondan fazla kişinin HIV tedavisine erişebildiğini, ancak bundan dafa fazla bir popülasyonun tanı alamadığını ve sonuç olarak tedavi edilmediğini belirtiyor.

Detaylı bilgi için www.who.int/campaigns/aids-day/2016/event/en/ sayfasını ziyaret ediniz. 

Enjektörlerin yeniden kullanılması her yıl, HIV ve hepatit dahil çeşitli hastalıkların 2 milyondan fazla insana yayılmasına neden oluyor.

Yeni tür enjektörler daha pahalı olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü, bu değişikliğe gidilmesinin, hastalıkları tedavi etmekten daha ucuza mâl olacağını belirtti.

Dünyada yıllık enjektör kullanımı 16 milyarı aşıyor. Normal enjektörler defalarca kullanılabiliyor. Akıllı enjektörlerde ise iğne yapıldıktan sonra pistonun geri çekilmesi mümkün olmuyor ve ikinci kez kullanılamıyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Mahkeme zabıtlarında "AO" olarak geçen kişinin tedavi görmesine ve cinsel ilişkiye girdiği kişileri korumasına karar verildi.  Yetkililer amaçlarının cinsel ilişkileri cezalandırmak değil, kamu sağlığını korumak olduğunu belirtiyor.

AO'nun güvenli cinsel ilişki konusunda beş kez terapi görmesine rağmen ilişkiye girdiği kişilere virüs bulaştırmaya devam ettiği belirtildi. AO'nun hakkında verilen karara uymaması halinde para ya da hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.  Ülkede 1993 yılında da buna benzer bir kararın verildiği belirtiliyor.

ABD Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ülkede her yıl 50 bin kişi HIV virüsüne yakalanıyor. HIV virüsü ile yaşayan 1,1 milyon kişinin yüzde 16'sının ise virüse yakalandığından habersiz olduğu belirtiliyor.

Maymunlar üzerinde yapılan ve sonuçları Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, HIV kanda tespit edilmeden önce bile dokunulmaz "viral rezervuarlar" oluşturmakta.  

Antiretroviral ilaçların geliştirilmesinde sağlanan kayda değer ilerlemeler sayesinde, kan dolaşımındaki HIV kontrol edilebiliyor. Bu da hastanın normale yakın bir yaşam beklentisinin olması demek. Son araştırmada ise hedef virüsü rezervuarların dışına çıkarmaktı. Erken tedavinin de, rezervuarların en başta oluşmasını önleyebileceği umuluyordu.

Maymunlara, HIV'in eşdeğeri olan SIV yani Simian bağışıklık sistemi bozucu virüs enjekte edildi. Maymunlara, daha sonra üç günden iki haftaya kadar değişen sürelerde antiretroviral ilaçlar verildi. Tedavi altı ay sonra durduruldu. Ancak virüs, antiretroviral tedaviye rağmen hızlı bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Viral rezervuarların enfeksiyonun çok erken bir aşamasında meydana geldiği belirlendi.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

 

Doktorlar ilaç açmadan dört ay geçiren hastalardan birinde virüsün tekrar görülmediği tespit etti. Brigham and Women's Hastanesi'ndeki doktorlar, uygulanan tedavinin kesin çözüm olarak sunulması için henüz erken olduğunu belirtti.  

Bulgular, Uluslararası AIDS Topluluğu Konferansı'nda sunuldu. HIV bulaşmasından kurtulmak son derece zor, virüs insan DNA'sı içine gizlenerek vücutta dokunulmaz "rezervuarlar" oluşturuyor. Antiretroviral ilaçların virüsün kan dolaşımı içinde kontrol altında tutulmasını sağlıyor, ancak ilaç kullanımına son verilmesi ile birlikte virüs de geri geliyor. 

Kemik iliği nakli yapılan ve isimleri açıklanmayan iki erkek, 30 yıldır HIV ile yaşıyor.  Kemik iliği HIV'nin asıl olarak depolandığı yerlerden biri. İki hastada da lenfomaya rastlanması üzerine kemik iliği nakli yapıldı. Hastalardan birinde nakilden iki, diğerinde ise dört yıl sonra bile HIV virüsü tespit edilmedi. Hastaların bu yıl başlarında antiretroviral ilaçlar kullanmayı bıraktığı belirtiliyor. Doktor Timothy Henrich, BBC'ye yaptığı açıklamada, sonuçların oldukça ilginç olduğunu ancak henüz kesin tedavi bulunduğunun ilan edilmesi için erken olduğunu söyledi. Dr Henrich, "Ancak, virüsün tedavi durdurulduktan bir ya da iki yıl sonra dahi geri gelmediğini söyleyebiliriz" dedi.

Son derece pahalı olduğu belirtilen ilik naklinden sonraki birkaç yılda ölüm riski yüzde 15 ila 20 arasında seyretmeye devam ediyor. Dr Henrich, virüsün beyin dokusunda gizlenmeye devam ediyor olabileceğini söyledi. ABD'deki bu iki hastaya da normal donörlerden ilik nakli yapıldı. Terrence Higgins Vakfı yöneticisi Michael Brady de, "HIV'nin bu kişilerin bedeninden temizlendiğini söylemek için henüz çok erken. Fakat, bu tedavi, Berlin'deki Hasta olarak bilinen Timothy Brown'ın yaşadığının türünün tek örneği olmayabileceğini" söylüyor. Brown, AIDS hastalığına yakalanıp da tedavi edilen tek kişi olarak biliniyor.

Derlemenin tam metnine ücretsiz erişim mümkün.
HIV/AIDS hastalığı için güncel derlemeyi okumak için tıklayınız.

Kaynak: Febril Nötropeni


Yeni bir araştırmaya göre, erken tanısı konulan hastaların küçük bir bölümünde yeterli bir "fonksiyonel kür" elde etmek için virüs ile enfekte olmuş, HIV ile yaşayanların hızla tedavisi etkili olabilir.
Fransa'da bilim adamları HIV ilaçları ile çok erken tedavi ettikleri 14 olgunun tedavinin sonlandırılmasından yedi yıldan fazla süre sonra, halen ribaund virüs belirtisi göstermediğini buldu.
Bu ayın başlarında ABD' de Mississippi' de çok erken tedavi aldıktan sonra insan immün yetmezlik virüsü (HIV) etkili tedavi edilen bir kız bebek hakkındaki haberi takiben, çalışma 'PLoS Pathogens' dergisinde yayınlandı.

30 yıl kadar önce HIV' i keşfeden ilk ekibin üyelerinden, Necker Hastanesi ve Üniversite Paris Descartes' da bir profesör olan Christine Rouzioux, 'Yeni sonuçların, tedavi sonrası kontroller olarak bilinen , hastalarda kanda dolaşan enfekte hücrelerin sayısının, yıllarca tedavi olmadan bile düştüğünü gösterdiğini' söyledi. Erken tedavi bu hastalarda viral rezervuarların oluşmasını ve viral mutasyonların yaygınlığını sınırlandırabilir ve immün yanıtın korunmasını sağlar. 'Bu etkiler bir arada tedavi sonrası kontrollerde enfeksiyon kontrolü için katkıda bulunabilir,' dedi. 'Viral rezervuarların daralması tamamen fonksiyonel kür tanımına uyar' dedi.
Fonksiyonel kür, tedaviye devam edilmediğinde bile virüsün düşük seviyelerde tutulmasıyla tanımlanır. Ancak, virüs yine de vücut tarafından algılanabilir.
Dünyada HIV' li 34 milyon insanın çoğu hayatlarının tamamı için antiretroviral tedavi olarak bilinen anti-AIDS ilaçları almak zorunda kalmaktadır. Bu ilaçlar genellikle hastalığı kontrol altında tutacaktır, aynı zamanda yan etkileri ve sağlık sistemleri üzerinde yüksek bir maliyet etkisi vardır.
Dünya genelinde, kan yoluyla ve seks sırasında meni yoluyla bulaşan HIV ile yeni enfekte olan kişilerin sayısı düşüyor. 2011' de Birleşik Ulusal AIDS Programı (UNAIDS)' na göre 2,5 milyon olan yeni enfekte kişi sayısı, 2001 yılına göre % 20 düşüktür. Ve 2005 yılında 2.3 milyon ile zirve yapan AIDS ölümleri, 2011 yılında 1,7 milyon' a düşmüştür.
Asier Saez-Cirion, Paris'teki Pasteur Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı, 'Çoğu hastada HIV' i kontrol etmek mümkün olmayacağına rağmen, bu sonuçlar yeterince erken tedavi alanların en azından bazılarında mümkün olabileceğini düşündürmektedir' dedi.
'Bu veri ve Mississippi' deki çalışma, erken tedaviye başlanmasını kuvvetle desteklemekte ve HIV' de kür için stratejilerin geliştirilmesinde önemli ipuçları sağlamaktadır, en azından antiretroviral tedaviye gerek kalmadan uzun süreli kontrole sebep olabilir' dedi.

Kaynak: Reuters Sağlık