e-Posta :
Şifre :

Etiket: Ötenazi

E-öğrenme (0) Literatür (0) Haber (3) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (3)
Kilise ve bazı pediatristler teklife karşı çıkıyordu. Ancak kamuoyu yoklamaları halkın çoğunluğunun tasarıdan yana olduğunu gösterdi.

Tartışmalı tasarı parlamentoda 86 kabul, 44 karşı ve 12 çekimser oyla kabul edildi.

Yasa tasarısı daha sonra onay için Kral Philippe'e sunulacak. Ancak Belçika siyaseti uzmanları bunun bir formalite olduğunu belirtiyor.

Belçika, 2002 yılında, 18 yaşından büyük ve ölümcül hastalıklara yakalanmış kişilerin ötenaziye başvurmasını suç olmaktan çıkarmıştı.

Bu son yasa tasarısıyla, Belçika, ötenazi uygulamasında her türlü yaş sınırlamasını kaldıran ilk ülke olacak.

Bununla birlikte yasa, ötenazi uygulamasına çeşitli koşullar getiriyor:

- Ötenazi talebinde bulunan çocuk ya da gencin, kararı verirken bilincinin yerinde olması ve ötenazi kavramını anlamış olması gerekiyor.

- Talebin, hasta çocuk ya da gencin anne ve babası tarafından da onaylanması isteniyor.

- Hastalığın ölümcül olması, hasta çocuk ya da gencin, büyük ağrı ve acı çekiyor olması ve yaşadığı sorunları hafifletebilecek hiçbir yöntem bulunamaması gerekiyor.

BBC Türkçe'deki haberin devamı için tıklayınDokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAHUM) Müdürü ve Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Özkara ve hemşire Selma Tepehan'ın, 206 hemşire üzerinde yaptığı araştırma Türkiye'de yasak olmasına rağmen sağlık çalışanlarının ötanazinin gizlice uygulandığına inandıklarını ortaya koydu.

Özkara araştırmaya ilişkin şunları anlattı: "Çalışmamızda kamu hastanelerinde görev yapan 206 hemşireye çoktan seçmeli 20 tane anket sorusu yönelttik. Bu sayede hemşirelerin bu konudaki deneyim ve öngörülerini alma fırsatı bulduk. Yapılan çalışma sonunda Türkiye'de yasal olmamasına rağmen hemşirelerin yüzde 59.6'sı ötanazi yapıldığına inandığını söylemiştir. Yoğun bakım hemşirelerinin yüzde 61.5'i, dahili birim hemşirelerinin yüzde 51.6'sı, cerrahi hemşirelerinin yüzde 42.9'u, çocuk birim hemşirelerinin yüzde 36.8'i ötanazinin yasal olarak kabul edilmesi taraftarı olduğunu belirtmişlerdir. Hemşireler iyileşme ümidi olmayan, ölümcül hastalığa sahip ve hukuki ehliyeti olmayan kişilere ötanazi uygulanmasıyla ilgili yasal düzenlemelere daha sıcak bakıyor. Bu tarz hastaların çok sık olduğu yoğun bakım ünitelerinde görevli hemşirelerin yüzde 35'i ötanazinin uygulanabileceğini savunuyor."

DOKTORLAR DA "VAR" DEMİŞTİ
Bu tarz bir araştırmayı 2004 yılında Türkiye'nin yedi bölgesinde çalışan doktorlar üzerinde de yaptığını, oradan çıkan sonuçların de benzer özellikler taşıdığını kaydeden Özkara, "Yaklaşık 10 yıl önce yaptığım çalışmada doktorların yüzde 19'u birden çok kez ötanazi isteğiyle karşılaştığını söylemişti. Doktorların yüzde 56'sı da Türkiye'de gizli de olsa ötanazinin yapıldığına inandığını ifade etmişti. Bu veriler sağlık çalışanlarının ötanaziye bakışını özetliyor" diye konuştu.