e-Posta :
Şifre :

Etiket: HIV

E-öğrenme (0) Literatür (2) Haber (4) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (6)
Enjektörlerin yeniden kullanılması her yıl, HIV ve hepatit dahil çeşitli hastalıkların 2 milyondan fazla insana yayılmasına neden oluyor.

Yeni tür enjektörler daha pahalı olmakla birlikte Dünya Sağlık Örgütü, bu değişikliğe gidilmesinin, hastalıkları tedavi etmekten daha ucuza mâl olacağını belirtti.

Dünyada yıllık enjektör kullanımı 16 milyarı aşıyor. Normal enjektörler defalarca kullanılabiliyor. Akıllı enjektörlerde ise iğne yapıldıktan sonra pistonun geri çekilmesi mümkün olmuyor ve ikinci kez kullanılamıyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Mahkeme zabıtlarında "AO" olarak geçen kişinin tedavi görmesine ve cinsel ilişkiye girdiği kişileri korumasına karar verildi.  Yetkililer amaçlarının cinsel ilişkileri cezalandırmak değil, kamu sağlığını korumak olduğunu belirtiyor.

AO'nun güvenli cinsel ilişki konusunda beş kez terapi görmesine rağmen ilişkiye girdiği kişilere virüs bulaştırmaya devam ettiği belirtildi. AO'nun hakkında verilen karara uymaması halinde para ya da hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.  Ülkede 1993 yılında da buna benzer bir kararın verildiği belirtiliyor.

ABD Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ülkede her yıl 50 bin kişi HIV virüsüne yakalanıyor. HIV virüsü ile yaşayan 1,1 milyon kişinin yüzde 16'sının ise virüse yakalandığından habersiz olduğu belirtiliyor.

Üç yolcu havayolu şirketini ayrımcılık yapmakla suçluyor. Şinyang'da bir mahkeme açtıkları davayı Cuma günü kabul etti.

Fazhi Evening gazetesinde yer alan haberde yolculardan biri olayı şöyle anlatıyor: "Biniş kartlarımızı aldıktan sonra Spring Airlines'tan bir yetkiliyi bazılarımızın HIV pozitif olduğu konusunda bilgilendirdik. Görevli hemen Şangay'daki merkez ofisi aradı ve bize şirketin HIV pozitif yolcuların taşınmasını yasakladığını söyledi."

28 Temmuz'da Pekin'in güneyindeki Şijazhan'a uçmak isteyen yolcular, biletlerini iptal eden görevlilerle konuşmalarının mümkün olmadığını ve sonunda gidecekleri yere trenle ulaştıklarını söylüyorlar.

Havayolu şirketinin başkanı Vang Zengua ise AFP haber ajansına şirketin HIV pozitifler aleyhinde ayrımcılık yapmadığını, olayın görevlilerin endişesinden kaynaklandığını söyledi. Yolcuları da suçlayan Zengua, şirketin HIV pozitif kişileri, diğer yolcuları endişelendirmemek için kendilerini "aşırı derece belli etmedikleri" sürece uçağa aldıklarını söyledi.

Üç davacı şirketten yaklaşık 8 bin dolar tazminat ve özür istiyor.
Çin ülkede uzun süredir uygulanan HIV pozitif yabancıların ülkeye girişini yasaklayan kuralı 2010 yılında kaldırdı.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Maymunlar üzerinde yapılan ve sonuçları Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, HIV kanda tespit edilmeden önce bile dokunulmaz "viral rezervuarlar" oluşturmakta.  

Antiretroviral ilaçların geliştirilmesinde sağlanan kayda değer ilerlemeler sayesinde, kan dolaşımındaki HIV kontrol edilebiliyor. Bu da hastanın normale yakın bir yaşam beklentisinin olması demek. Son araştırmada ise hedef virüsü rezervuarların dışına çıkarmaktı. Erken tedavinin de, rezervuarların en başta oluşmasını önleyebileceği umuluyordu.

Maymunlara, HIV'in eşdeğeri olan SIV yani Simian bağışıklık sistemi bozucu virüs enjekte edildi. Maymunlara, daha sonra üç günden iki haftaya kadar değişen sürelerde antiretroviral ilaçlar verildi. Tedavi altı ay sonra durduruldu. Ancak virüs, antiretroviral tedaviye rağmen hızlı bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Viral rezervuarların enfeksiyonun çok erken bir aşamasında meydana geldiği belirlendi.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın