e-Posta :
Şifre :

Etiket: Teknoloji

E-öğrenme (0) Literatür (0) Haber (1) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (1)
Cihaz tek bir sefer şarj ile iki gün boyunca çalışabiliyor ve kullanıcısının kalp atışını, yaktığı kalorileri, içinde bulunduğu stres durumunu ve hatta güneşe ne kadar maruz kaldığını ölçebilmek için 10 alıcı kullanıyor. E-posta yolu ile basına yollanan açıklamada Microsoft, cihazın "Microsoft'un sağlık ve fitnessla ilgili giyilebilir aygıtlar kategorisinde önümüzdeki yıllarda da devam edecek stratejisinin sadece başlangıcı" olduğunu duyurdu.

Teknoloji devleri Apple, Samsung ve Google sağlık alanında atılım yaptılar ve bu alanda giyilebilen cihazlara yönelik giderek büyüyen talebi karşılamanın yollarını arıyorlar. Piyasada birçok çeşit akılı saat bulunuyor. Ancak Microsoft'un aletini diğerlerinden ayıran özelliklerden biri cihazın tüm ana işletim sistemleri ile çalışabilir olmasının yanı sıra, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara da bağlanabiliyor olması.

BBC Teknoloji muhabiri Richard Taylor, Microsoft'un uzun süredir sağlığa odaklanan giyilebilir bir cihaz üzerinde çalıştığının bilindiğini söylüyor. Taylor, ''Diğer teknoloji devleri bu alana girerken, Microsoft'un geri kalması beklenemezdi.'' diyor. Ancak Microsoft'un ürününü diğer akıllı saatlerden ayıran şey, alıcıları vasıtasıyla öncelikli olarak sağlığa odaklanıyor olması. Diğer akıllı saatler gibi çok amaçlı bir akıllı telefon aksesuarı olmaktan öte bir işlevi var.

Şirketin bulut tabanlı sağlık uygulaması da devreye girdiğinde ürünü alanlar diğer fitness cihazlarından ve rakip akıllı telefonlardan toplanan verilerden de faydalanabilecek. Ancak bazı analistler Microsoft markasının alandaki "zayıf yankısının" şirketi markası güçlü diğer devler karşısında sıkı bir rekabete sürükleyeceğini düşünüyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın