e-Posta :
Şifre :

Etiket: bilişim

E-öğrenme (0) Literatür (1) Haber (2) Etkinlik (0) Webcast (0)Tümünü göster (3)
Şirket, bu hizmet için doktorlarla beraber çalıştıklarını belirtti fakat profesyonel yardımın yerini doldurma niyetinde olmadıklarını söyledi. Uygulama şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile kısıtlı. Hizmetlerini diğer ülkelere de yaymak istediklerini belirten Google zamanla az rastlanan rahatsızlıkları da verilerine ekleyecek. İngiliz doktorlar Google'ın bu girişimini memnuniyetle karşılasa da kullanıcılara uygun hale getirilmeden önce bilgilerin düzenlemeden geçmesi gerektiği uyarısını yapıyor.

Uygulamanın tanıtımını yapan Prem Ramaswami, "Google'da her 20 aramadan biri sağlıkla ilgili" dedi ve şöyle devam etti: "Size, rahatsızlıkların tipik belirtilerini, tedavileri ve durumun ne kadar yaygın olduğuna dair ayrıntıları göstereceğiz. Kritik bir vaka mı, bulaşıcı mı hangi yaş aralığını etkiliyor ve daha fazlası paylaşılacak... Bazı durumlar için lisanslı tıbbi ressamların hazırladığı yüksek kalitede illüstrasyonlar da göreceksiniz. Google'dan en temel bilgiyi aldığınızda internette diğer sitelerde arama yapmak da kolaylaşacak veya doktora hangi soruları sormanız gerektiğini bileceksiniz."

Google daha önce de sağlıkla ilgili çalışmalarda bulunmuştu. Şirket, geçen yıl kanser, kalp krizi, felç ve diğer hastalıkların mümkün olan süreden daha erken bir aşamada teşhisine yönelik çalışmalara mali kaynak sundu ve farklı hastalıklara işaret eden nano parçacıklar paketi tasarladı.

Parkinson hastalarına da özel bir kaşık üreten Google, diyabet hastaları için akıllı lensler üzerinde çalışıyor. Şirket, genetik testleri hizmeti sunan 23andMe'ye de yatırım yaptı. Google'un bu son uygulaması 'Knowledge Graph' olarak bilinen farklı verileri, konseptleri ve objeleri bir araya getiren bağlantı haritalarının bir uzantısı. Masa üstü aramalarında ve akıllı telefonların arama uygularında görülen özet bilgi kutuları için kullanılan bu hizmet 2012'de başladı.

Knowledge Graph'ta yer alan bilgilerin çoğunun kaynağı Wikipedia. Wikipedia kullanıcılar arasında yaygın olsa da, bilgi havuzunun yine kullanıcılar tarafından belirleniyor olması bu sanal ansiklopediye giren verilerde hatalar olabileceği anlamına da geliyor. Google, sağlıkla ilgili bilgilerde hata riskini en aza indirmek için verilerin Minnesota'daki Mayo Klinik'te görevli doktorlar tarafından kontrol edildiğini söyledi. İngiltere Kraliyet Akademisi fizikçilerinden Dr. Andrew Goddard Google'un bu uygulamasına ihtiyatla yaklaşıyor: "Halk giderek Google'a ve diğer arama motorlarına daha çok itibar etmeye başladı. Dolayısıyla bu kaynakların en iyi nasıl kullanılabileceğini, hastaların kendi sağlıkları ve sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceğini anlamamız önemli."

İngiltere Tıp Derneği Pratisyen Hekimler Komitesi Başkan Yardımcısı Dr. Richard Vautrey, bu girişimle beraber hastaların bazı durumlarda tedavilerini kendilerinin yapabileceği böylece de aile hekimleri üzerindeki baskıyı hafifletebileceği görüşünde.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın
 

e-Romatoloji, romatoloji yan dal uzmanlık öğrencilerinin eğitimine yardımcı olmak amacıyla TRD yönetiminde Pleksus Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilmiş bir elektronik öğrenme platformu. Yan dal öğrencilerine ek olarak, romatoloji ile ilgilenen tüm doktorlar ve tıp fakültesi öğrencileri de www.e-romatoloji.org üzerinden üye olarak bu platformdan yararlanabiliyor.

Romatoloji yan dal uzmanlık eğitim müfredatına uygun olarak romatoloji öğretim üyeleri tarafından hazırlanan e-Romatoloji’de; e-modüller, e-kılavuzlar, e-makaleler, e-uygulamalar ve olgu tartışmaları gibi birçok bölüm yer almakta. Konu uzmanları tarafından hazırlanan 50’yi aşkın eğitim modülün yarısı şimdiden aktif hale getirilmiş durumda. Birçok sosyal sorumluluk projesinde olduğu gibi yine önde gelen ilaç firmaları sponsorluğunda hayata geçirilen e-Romatoloji platformu, Abbvie, BMS (Bristol-Myers Squibb), MSD (Merck, Sharp & Dohme), Pfizer ve Roche ‘un katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

e-Öğrenmenin önemi artık günümüzde su götürmez bir gerçek. Uzaktan eğitim platformlarının her yerden ulaşılabilir olması, farklı eğitim platformlarını barındırabilmesi, hızla güncellenebilmesi, kullanıcıların ve eğitimcilerin kullanıcıları objektif olarak değerlendirebilmesi ve eğitimin standardize edilebilmesi gibi onlarca faydası var. Eğitime önem veren kurum ve kuruluşların gün geçtikçe e-öğrenme platformlarına verdikleri önem de artmakta.

Doğru paydaşların bir araya gelmesi ile doğru çözümlerin ortaya çıkması, bu sayede binlerce hekimin kaliteli, hızlı ve standart bir eğitim alması mümkün. Bu duruma dair bilincin artması için de uzaktan eğitim (e-öğrenme) programlarının avantajları konusunda tüm eğitim kurumlarının ve derneklerin e-Romatoloji gibi örnekleri incelemerinde büyük fayda var. Burada görev sadece öğretim görevlileri ve derneklere değil, tüm tıp fakültesi öğrencileri, araştırma görevlileri (asistanlar), yan dal öğrencileri ve uzmanlara da düşüyor. e-Öğrenme platformlarının yararlarını anlayarak eğitim aldıkları kurum ve kuruluşlardan bu tür girişimleri talep etmeleri gerekiyor.