e-Posta :
Şifre :

Etiket: Hipertansiyon

Bu eğitimde hipertansiyon tanımı, tipleri, tanı ve tedavi yaklaşımları hakkında temel bir bilgi verilmesi hedeflenmiştir.Doktorların her vizitte çocukların kan basıncının kontrol edilmesini uzun süredir önermelerine rağmen, yeni bir araştırma bu kılavuzu destekleyecek yeterli kanıt olmadığını söylüyor.
 
Araştırmacılara göre önce çocuklar için kan basıncı taramasının yararları ve zararlarına bakarak daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
 
'Yaşamın erken döneminde kardiyovasküler risk faktörleri taraması hakkında bir çok tartışma var ve araştırmanın baş yazarı İsviçre'de Lozan Üniversitesi Hastanesinden Dr Arnaud Chiolero bu konuyu keşfetmek istediğini', söyledi.
Pazartesi günü JAMA Pediatri' nin son sayısında kendi bulgularını yayınladı. 
 
Chiolero ve meslektaşları, yetişkinlerde yüksek kan basıncının ciddi kalp problemleri ile bağlantılı ve her yıl dünya çapında 7 milyondan fazla kişinin ölümünden sorumlu olduğunu söylüyorlar.
 
Az bilinen yüksek kan basıncının, çocuklarda hayatları boyunca ne gibi bir etkiye sahip olabileceğidir.
 
Yeni inceleme için, araştırmacılar tedavinin etkili ve güvenli olup olmadığını ve tarama kalp sorunları ve ölüm riskini azaltıp azaltmadığı dahil olmak üzere çocuklarda yüksek tansiyon testlerin rolünü yargılamak için yanıtlanması gerektiğini hissettikleri beş soru geliştirdi.
 
Genel olarak, daha önceki çalışmalarda damarlardaki zarar dahil olmak üzere çocuklarda kalp sorunları, belirtilerinin yüksek tansiyonla bağlı olduğu bulundu. Önceki araştırmalar ayrıca çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki yüksek kan basıncı arasında bir bağlantı gösterdi.
 
Çalışmada çocuğun kan basıncını kontrol edip etmemenin güvenilir olup olmadığını kapsayan sorularda dahil, ele alınması gereken pek çok boşluk bulundu.
 
Çok küçük bir araştırma kan basıncının test edilmesinin daha invaziv ve pahalı testlerle birlikte stres gibi zararlı etkileri olabileceği konusunda uyarmaktadır. 
Araştırmacılara göre bir başka cevaplanması gereken soruda bir çocukta yüksek kan basıncı tanısı konduğunda ne yapılabileceğidir. 
 
Tipik olarak ilk aşamada yaşam biçimi değiştirilmesi ve sağlıklı beslenme önerilir, ikinci aşamada medikal tedaviler önerilmektedir ancak uzun süreli kullanımda güvenilir olup olmadığı bilinmemektedir.
 
Sonuç olarak araştırmacılara göre şu anda sağlıklı çocuklar arasında evrensel tansiyon taraması lehine hiçbir kanıt yoktur, sonucuna varılabilir.
 
Araştırmaya ulaşmak için tıklayınız. 
 
Kaynak: Reuters Sağlık
  
 

Actelion, kalp ve akciğer ilacı macitentan 'ı Avrupa sağlık düzenleyicilerine sunmuştur. İlaç için ikinci önemli adım, İsviçreli grubun ilacı, satış listesinde üst sıralarda konumlandırmasıdır.
Actelion, Perşembe günü yaptığı açıklamada "Avrupa İlaç Ajansı ' nın artık resmi bir inceleme süreci başlatacağını söyledi. 
Bir ay önce ilaç, ABD sağlık düzenleyicilerine sunuldu. Son ay verileri yayınlanan bir klinik araştırmaya göre, macitentan katılımcıların üçte birinden fazlasında uzamış sağkalım gösterdi.
Şirket macitentan gibi davranan, ayrıca pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisinde kullanılan, en çok satılan bosentanın yerini macitentan ' ın alabileceğini duyurdu. 2015 ' te patenti sona erecek olan bosentan(, Gilead ' ın Letairis adlı PAH tedavisinde kullanılan ilacıyla artan rekabet ile karşı karşıya gelecek.
Actelion, İsviçre ve dünya genelinde büyük pazarlarda macitentan için başvuru hazırlıkları yapmaya devam ediyor.


Kaynak: Reuters