e-Posta :
Şifre :


İyi / Kötü Doktor

          Kültür bölümünde bu hafta sizlere 2011 yılına ait bir “doktor” filmi hatırlatmak istiyoruz. Filmin orijinal adı “The Good Doctor” yani “İyi Doktor”.
             Orlando Bloom tarafından canlandırılan “İyi Doktor” Dr. Martin Blake karakterinin aslında pek de iyi niyetli olmadığını film ilerledikçe fark ediyorsunuz. Kimi zaman kendi çıkarları, kimi zaman da köşeye sıkıştığı için tıbbi bilgilerini kötü emellerine alet etmekten çekinmeyen Dr.Blake karakterini bazen sevecek bezen de nefret edeceksiniz.
         
             Bu iyi görünümlü kötü doktorun yaptıklarını ve yaşadıklarını öğrenmek için bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Dr.Blake’in yaptıkları hakkında biraz fikriniz olsun isterseniz filmin fragmanını izlemelisiniz, zaten sonrasında mutlaka filmi izlemek isteyeceksiniz;


      Bir doktor olarak bu filmi izledikten sonra ister istemez kendinizi ve yaptıklarınızı sorguluyorsunuz. Filmdeki gibi kasıtlı olmasa da hastaların hayatını tehlikeye sokmuş olabileceğiniz durumlar geliyor aklınıza; “Ameliyatın risklerini hasta ve yakınlarına yeterince anlattım mı? Acaba o hastayı erken mi taburcu ettim? Acaba tomografi çektirmediğimden bir şey atlamış olabilir miyim? İlacın dozunu doğru hatırladım mı? Akşam vizitini biraz daha hızlı yapsaydık hastayı yoğun bakıma daha erken aldırabilir miydim?.. Uzayıp giden sorular silsilesi içinden sıyrılıp derin bir nefes alıyor ve kendi kendinize “Elimden geleni yapıyorum” diyorsunuz. Zaten mesele de bu; elimizden geleni yapmak, ve elimizden daha fazla gelebilmesi için de devamlı çalışmak ve öğrenmek.

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 30.05.2013

Kategori: Tıp Etiği ve Hukuk, Nefroloji, İç Hastalıkları

Kültür Serisi: Filmoloji

Etiketler: etik

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış