e-Posta :
Şifre :


Bir Nöroanatomistin İnme Öyküsü

          Dün akşam beyin cerrahı olmak için yanıp tutuşan bir meslektaşımla sohbet ederken ona bir kitaptan bahsettim.  Ona anlatıp sizlerle paylaşmamak da olmazdı!

         Bu hafta sizlerle çok farklı bir kitaptan bahsetmek istiyorum: “
My Stroke of Insight”.  Bir nöroanatomist olan Jill Bolte Taylor’un geçirdiği inme (stroke) sürecini anlattığı kitap gerçekten de çok özel. 2009’da basılan bu kitabın Türkçe çevirisi – hatalıysam lütfen uyarın - sanırım henüz yok.
     Kitabı bu kadar “özel” yapan sadece bilimsel olarak bir inme sürecinin ustalıkla incelenmiş olması değil. Zaten kitabın adı Türkçe’ye “İçgörü İnmem” olarak çevrilebilir. Yani yazar bir nöroanatomist olarak işin bilimini anlatmakla kalmamış, beyninin sol yarısında meydana gelen kanama nedeniyle içinde bulunduğu farklı düşünsel ve ruhani süreçleri de başarı ile okuyucuya aktarmış.

     Eğer kitabı okuma şansınız yok ise yazarın tecrübesini şairane ve tiyatral bir dille anlattığı TED konuşmasını mutlaka izlemelisiniz. Konuşma İngilizce olmakla birlikte oldukça güzel bir Türkçe altyazısı mevcut ki Ali Yurtsever’e bu çevirisinden dolayı teşekkür ediyoruz.
        İster kitabı okuyun, ister TED konuşmasını izleyin, size güzel bir haberimiz daha var. Henüz başında olunmakla birlikte, bu kitabın film haline getirilmesi ile ilgili yürüyen bir proje mevcut. Ron Howard’ın yönetmesi planlanan filmde Taylor karakterini de Jodie Foster’ın canlandıracağı konusunda dedikodular var… Merakla bekliyoruz…


Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 14.06.2013

Kategori: Nöroloji, Nörobilim, Anatomi

Kültür Serisi: Kitap

Etiketler: Nöroloji, invitro fertilizasyon, İnme

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış