e-Posta :
Şifre :


Sosyal Tıp

Asistanlık yıllarımda, acil serviste rotasyon yaparken çok sayıda ilginç hastayla, olayla, hasta yakınıyla ve kimi zaman da sağlamla karşılaştım. Bunlardan unutamadıklarımdan bir tanesi; kenarda utancından derdini anlatamadan bekleyen bir adam ve garip isteğiydi. Uzun süre çekingen bir şekilde bekledikten sonra ben yanına gidince derdini anlatmaya çabalamaya başladı.

Sıkılarak da olsa on cümlede derdini anlattı. Aslında basit bir sorusu vardı. İlk ilişkiye girildiğinde kadınlardan ne kadar kan geldiğini öğrenmek istiyordu. Ben tabi ki öğrenmek istediği şeyin anormalliğinden ziyade sorusuna neden burada cevap aradığını merak ediyordum. Bu konuya çok girmek istemese de onunla ilgilenen tek kişi ben olduğum için veya başka birine daha girizgah bölümünü yapmaktan üşendiği için gerçek amacını anlattı.

Adam dün evlenmiş ve haliyle gerdeğe girmiş. Kaynanalar ve bir takım aile fertleri eve kanlı çarşafı görmeye gelmiş. Böyle bir adet varmış. Fakat bizim çiftin gecelerinin sorunsuz geçmesine rağmen çarşaflarında kan yokmuş. Bunları anlatırken adam torbasından bir çarşaf ve içinde kan olan bir hemogram tüpü çıkardı.

İsteği, uygun miktarda kanı çarşafa dökmemizdi. Bunun başlarına gelebileceğini düşünerekten düğünden önce kan aldırıp saklayan adam, düğünün ertesi günü çaktırmadan çarşafı ve kanı alıp bizim acilin yolunu tutmuş.

Tabi ki işimizin bir kısmı da “sosyal tıp” olduğundan onun isteğini yerine getirdim. Usulüne uygun(!) olarak kanı çarşafa döktüm. Adam mutlu olarak acilden ayrıldı. O gün tanı kodu olarak ne girdiğimizi hatırlamıyorum, SGK da hastaneye hastayla ilgili ödeme yaptı mı onu da bilmiyorum ama bugün bile o olayla ilgili çeşitli sorular aklımı kurcalamaktadır.


 

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 30.10.2013

Kategori: Tıp Etiği ve Hukuk, Acil Tıp

Kültür Serisi: Doktor Anıları

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış