e-Posta :
Şifre :


Crush Sendromu

Nefroloji camiasını bağırım bağırım bağırtan, adına kongreler ve eğitim programları düzenlenen; "Bywaters Sendromu" olarak asla anılmayan sendromdur.
Olayın özünü tepesine uzun süre ile yük binmiş, hatrı sayılır meblada kas kütlesi yatar.
(Öyle elimi kapıya sıkıştırdım, bacağımın üzerine oturdum gibi şikayetlerle başvurmayınız.)

Kasın üzerindeki yükün kaldırılmasını müteakip yaşanan olaya reperfüzyon iskemisi denir ki, bu durumun yarattığı sorun böbrekleri etkilemesi ile bir takım elektrolit değişiklikleri vasıtası ile tüm vücuda nüfuz eder.

"Ne yani? Yükü kaldırdım, rahatlayacağına başıma iş mi açıyor bir de?!" yaklaşımı her ne kadar mantığın sesini yansıtsa da, parçapinçik olmuş kas hücrelerinden dışarı salınması kuvvetle muhtemel miyoglobin böbreklere fevkalade toksiktir. Böbrek de nazlı organdır, böyle muamelelere gelemez.

     """ İzleyenler hatırlayacaktır, Dr.House'un bacak ağrısını müteakip çişinin çay rengi çıkmasına sebebiyet veren ve kalp krizi geçirdiğine dahi inanmasına yol açan durum miyoglobinin toksik etkisine dayalı zarar görmüş böbreğinin yol açtığı hiperkalemidir """

Konu hakkında nefrologların dilekleri ise, ağır travmalardan sonra, " Holeey! Adamı göcük altından çıkardık, iki resim çektirelim! " demeden önce damar yolu açmanız (mümkünse birkaç tane) , volüm kaybını ve hiperkalemi yi engellemenizdir.

Zira bu insanların, göçük altından sağlam çıkıp, hastaneye gidene kadar yolda kaybedilmeleri; veya kronik böbrek hastalarına dönüşmelerinin suçlusu hep bu sendromdur.

Daha ayrıntılı bilgi isteyenler tarihi osmanlı mecmuasının indeksine bakabilir...

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 15.11.2013

Kategori: Üroloji, Travmatoloji, Ortopedi, Nefroloji, Moleküler ve Hücre Biyolojisi, Kronik Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz, Biyokimya, Acil Tıp

Kültür Serisi: Doktor Anıları

Etiketler: hiperpotasemi, hiperkalemi, enkaz, deprem, crush sendromu, bywaters

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış