e-Posta :
Şifre :


Hayatımın En Anlamlı Çiçeği

Hayatımın en anlamlı çiçeğini aldım bugün.
Poliklinikteyim. Onyedisinde genç bir hanımefendi girdi içeriye. Alımlı, çıtı pıtı birşey. Gülümsüyor ve çok mutlu görünüyordu. Hani gözlerinin içi gülüyor denir ya, öyle birşey. Yaklaştı yanıma. Elini uzattı. Ben de uzattım gayri ihtiyari.

- Buyrun nasıl yardımcı olabilirim size?
- Doktor bey ! Beni hatırlamazsınız sanırım. Öncelikle size teşekkür ederim. Bu çiçeği size getirdim.
- Aaaa hayatımda ilk defa bir bayandan çiçek aldım! 
Dedim gülümseyerek.
- Bunu neye borçluyum?
Gülümsemek herkese yakışır. Ama bu genç kızın gülümsemesi daha bir anlamlı geldi. Evet, güzel bir hikaye çıkacak diye düşünürken tekrar konuşmaya başladı:
- Geçen yıl annemle beraber gelmiştik size. Bulantı ve kusmalarım vardı. Siz tetkikler normal çıkınca nedenini bulmak için annemi çıkarıp bana bazı sorular sormuştunuz.
- Aaaa evet! Ama inanmiyorum, sen o kız olamazsın! O kız çok zayıf ve inanılmaz kötü bir durumdaydı!
- Evet o kız benim. O her gün eroin alan, Geceleri sokaklarda dolaşan , esrarkeş arkadaşları olan kız benim doktor bey ve bugünümü de size borçluyum.  Size eroin kullandığımı söyleyince kızmadınız.  Yaşadıklarımı anlatınca sahiplendiniz.  Sorularımın tamamını cevapladınız.  Durumu anneme nasil anlatacağım diye düşünürken siz anneme güzelce anlattınız.  Bana Bakırköy Amatem'e gitmeyi önerdiniz.  Ben sizdeki sıcaklığı hissettikçe, konuşmalarınızdaki samimiyeti anladıkça yanlış yaptığımı anladım.  Önce arkadaşlarımı,  sonra da kötü alışkanlıklarımı bıraktım.  Bu sene tekrar liseye, son sınıfa başladım.  Gazetecilik okuyacağım ve ilk röportajımı da sizinle yapacağım!

Ben bu cümleleri duyarken kendimi filim stüdyosundaymışım gibi hissettim.  Gözlerimin ıslandığını, içimin yumrulaştığını, hıçkırıkların arda arda geleceğini hissedince de derin bir iç çektim.  Ayağa kalktım.  "Bugün bana iyi bir insan olduğumu hissettirdiğin için sana teşekkür ederim" diyebildim ancak.

- İyi bir insan mı? Sizin benim için ne olduğunuzu ancak ben bilirim doktor bey.

Elimi öpmek için uzandı, ben yanağımı uzattım.

Çıktı gülümseyerek.  Bir deniz yıldızı daha kurtuldu dedim içimden.  Birisi için önemli olmanın tadını çıkartarak hasta muayene etmeye devam ettim. Polikliniğin kapısından seslendim:
 
- Sıradaki deniz yıldızıııı !!!

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 20.11.2013

Kategori: Tıp Etiği ve Hukuk, Aile Hekimliği

Kültür Serisi: Doktor Anıları

Etiketler: uyuşturucu

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış