e-Posta :
Şifre :


Gerçek Sherlock: Dr.Joseph Bell

Son zamanlarda Arthur Conan Doyle’un yarattığı yüz yıllık efsanevi karakter Sherlock Holmes’un adını sıkça duyar olduk. Sherlock Holmes adeta yeniden keşfediliyor. Önce BBC’nin Benedict Cumberbatch’lı “Sherlock “dizisi seyirciyi kendisine bağladı ardından gelen Hollywood filmi bizi tekrar ona hayran bıraktı. Ancak size onun müthiş zekasından, geniş bilgi hazinesinden ya da kendine has çözümlemelerinden değil, nasıl yaratıldığından bahsedeceğim.
Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859’da, Edinburgh’da doğdu. 1876'dan 1881'e kadar Edinburgh Üniversitesi'nde tıp öğrenimi gördü. Eğitimi sırasında üniversitesindeki profesörlerinden biri olan Joseph Bell’den çok etkilendi. Bunun sebebi Dr.Joseph Bell’in dahiyane akıl yürütme becerisiydi ve Sherlock Holmes’u yaratırken de büyük oranda hocasından ilham aldı. Yani gerçek Sherlock Holmes Dr.Joseph Bell’di! Hatta sonradan bu eski hocasına şöyle yazacaktır:

“Sherlock Holmes’u kesinlikle size borçluyum… Holmes’un analitik çalışmaları, sizin ayakta tedavi kliniğindeki gösterilerinizle karşılaştırıldığında kesinlikle bir abartı görünmüyor.”

Profesör Bell’in en büyük numarası, bir hastanın hikayesini bilmeden hem hastalığı hem geçmişiyle ilgili yapabildiği tespitler olmuştu. Bir denizciyi yalpalayarak yürüyüşünden, bir gezginin dolaştığı ülkeleri üzerindeki dövmelerden, bir hastanın mesleğini ellerinden tanıyabildiği söylenir. Conan Doyle bir keresinde onun, bir hastanın Barbados’a gönderilen İskoç Birliği’nden yeni ayrılmış bir astsubay olduğunu nasıl tahmin edebildiğine bizzat tanık olmuştur. O dönemde gerek dedektifliğe ilgi olduğundan gerekse birçok suçlunun yakalanamamasından dolayı Doyle onu bir dedektif yapmıştır. Ama geçen sene son bulan House MD dizisinin de esin kaynağı olmuş ve gerçekte olduğu haliyle yansıtılmıştır ancak ondan pek bahsedilmemiştir.

Son olarak onun bir sözüyle bitirelim:
 
“İyi tıpçılar aynı zamanda iyi detektifler de olmalı, zira hastalıklar canilerdir.”Kaynaklar ve daha fazla bilgi için;
http://www.sherlockian-sherlock.com/dr-joseph-bell-the-real-sherlock-holmes.php
http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Bell
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sir_Arthur_Conan_Doyle
http://en.wikipedia.org/wiki/House_(TV_series)
http://www.idefix.com/kitap/sherlock-gibi-dusunmek-daniel-smith/tanim.asp?sid=DAE2TN16EG4GV7SJ75TN

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 09.12.2013

Kategori: Tıp Eğitimi

Kültür Serisi: Tarih

Etiketler: Sherlock, Doyle

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış