e-Posta :
Şifre :


Halden Anlamak

Asistanlık günlerim..

Yoğun bir acil nöbeti geçirmiş, yine yüzlerce hastayla muhatap olmuş, onlarcasını yatırmışım... Yarım saat bile uyumadan geçmiş bir nöbet... Ertesi gün tekrar çalışmaya devam edeceğim. Dahiliyeyi seçtiğime bin pişman olmuş bir ruh hali içindeyim... Son senem ve benden başka asistan yok serviste... Sabah da şefimle beraber 40 hastanın vizitini yapacağım...
Sabah oldu.  Saçım sakalım birbirine karışmış.
Beynimde milyonlarca karınca eylem yapıyor sanki.

Hemşire şefin hazır olduğunu söyledi.  Vizite çıktık.. Allah'ım ayakta durmakta bile zorlanıyorum! Başım dönüyor.  Konuşulanları bile anlamıyorum.  Belli ki kan şekerim düşmeye başlamış.  Tipik hipoglisemi belirtileri.

Bir an önce vizit bitse de polikliniğe gitsem ve bir şeyler atıştırsam derken vizitin sonuna doğru personel geldi ve "Hocam poliklinikten aradılar.  Sizi bekleyenler artmış." dedi.  Şefime baktım; "Gidebilirsin." dedi.

Poliklinik hastane dışında. Gitmeden kafeteryaya uğrayıp tost ve çay aldım.  Bir şeyler atıştırmadan çalışmam mümkün değildi çünkü.

Polikliniğe girdim.  Oturdum, henüz ilk lokmayı çiğnemeğe yeni başlamışken kapı şiddetli bir tekme ile açıldı.  Sakallı bir dede bağırıp çağırmaya başladı.  Personel de zor tutuyor hastayı!  Üstüme yürüyecek neredeyse. Elimdeki tostu gördü ve bağırarak "Biz burada seni beklerken sen çay keyfi yapamazsın doktor!".  Söyleyecek söz bulamadım.  Lokma boğazımda kaldı, yutamıyorum.

"Dede, 24 saat nöbet tuttum.  Dün acilde 400 hastaya baktım.  Sabah ta 40 hastanın vizitini yaptım. Açım!"

diyemedim...

Kelime ağzımdan çıkmıyor.  Öyle bir hale geldim ki dokunsalar ağlayacağım.  Poliklinikten hıza çıktım.  Serviste asistan odasına girdim ve tam yarım saat ağladım. Sonra da istifa dilekçemi verdim başhekimliğe. Şefim duymuş.  Beni çağırdı odasına, teselli etti.  Vazgeçirdi istifadan.

O gün bu gündür bir yerde sıra beklerken sessiz kalmaya gayret ediyorum.

"Çalışanın dün akşamını ve benden önceki halini bilmediğim için..."

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 11.12.2013

Kategori: İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma, Aile Hekimliği, Acil Tıp

Kültür Serisi: Doktor Anıları

Etiketler: hal

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış