e-Posta :
Şifre :


Bebek Odası Ve İhtiyaçları

Ördek şeklinde su termometresi
Gebeliğimin 7. ayı civarı, saç kestirmeye kuaföre gidiyorum. Saçlarım yıkanırken kocaman karnımdan biraz utanıyorum ama saklamak mümkün değil.
Güzellik merkezinin sahibi tam arkada kendilerine ait dinlenme bölümüne giderken beni görüyor.Yanıma gelip ‘arkada menemen yaptık, yer misin?’ diye soruyor.  Şaşkınlık içinde teşekkür ediyorum ve çıkışta eşimle yemeğe gideceğimi belirtiyorum. ‘kokmuştur, gel bir lokma ye’ diyor. Böyle düşünceli olması çok hoşuma gidiyor ama gerçekten koku gelmiyor. Pek ikna olmasa da mecbur kabulleniyor ve gidiyor. Beni cam kenarına oturtup saçımı kesmeye başlıyorlar. Henüz daha yarısı kesilmişken pat birisi önüme içinde menemen, bir parça ekmek ve çatal olan bir tabak koyuyor. kafamı kaldırıyorum, az önce konuştuğum patron, ‘ye’ diyor. Bana koktuğunu düşünerek belli ki boğazından geçmemiş. Gülümsüyorum, teşekkür edip yoldan geçenlerin ve içeridekilerin şaşkın bakışları arasında, ıslak saçımın yarısı kesilmiş ve başımda elinde makasla bekleyen kuaförün eşliğinde menemeni yiyorum. :)
 
...............................

Tekrar merhaba gebecik,

Bu yazımız da senin için çünkü sen kırılgansın, kilo aldın, geceleri uyuyamıyor, yolda yürüyemiyorsun, iki lokma yemek yiyip bütün gece reflü oluyorsun, 3 basmak merdivende nefes nefese kalıyorsun, içindeki minik yavrucak sana tekmeler atıyor, şimdi derimi yırtıp dirseğini karnımdan çıkartacak diye düşünüyorsun, sinemaya gidip ‘bir biletle 2 kişi girdik, ehehe’ diye espiri yapıyorsun, yolda yürürken arabaların arasından sığmadığın için geçemiyorsun, bir de çok merak ediyorsun, ve de çok korkuyorsun, ‘her şey güzel olsun’ diye dua ediyorsun.

Bu günkü yazımıza bebek ihtiyaçlarıyla devam edelim o zaman:

1. Karyola: Sadece beşik alan arkadaşlarım da oldu, park yatak alan da oldu. Biz normal 4 yanı parmaklıklı, 2 yükseklik ayarlanabilen bir yatak almıştık. Bazı yabancı siteler ergonomi-fiyat-güvenlik gibi konularda en iyi yatak seçimlerini yayınlamışlar. Bazılarında ikea gulliver’in adı geçiyordu. Bizim de çok işimize geldi açıkçası, yatak odamız küçük olduğu için küçük bir yatak arıyorduk, bu sebeple aldık. Burada dikkat etmeniz gereken şeyler bence 2 ayrı yüksekliğin ayarlanabilmesi (çünkü bebek küçükken sık sık yataktan alıp emziriyorsunuz çok derine indirip kaldırmak istemiyorsunuz. Büyüyünce de bu sıpalar yataktan kalkıp başaşağı inmeye çalışıyorlar (kardeşimden biliyorum), o kadar hareketlendiğinde alçak ayarına alınır ki parmaklıktan atlamasın. Alçak olan yükseklik ayarı ayrıca çocuk kendi kalkıp inebilir duruma geldiğinde, parmaklıklarını çıkarıp kullanılabileceği için de önemli, (ki hem size kolaylık sağlar hem de miniciğiniz rahat yatıp kalkabildiği için başarmışlık hisseder.) Bu durumda en az bir parmaklığının çıkabiliyor olması lazım. Ayrıca yeriniz genişse ve uzun yıllar tekrar bebk mobilyası almak istemiyorsanız, büyüyen yataklara da bakabilirsiniz.
2. Yatak: Bazı bebekler ince yatakta yatmayı sevmiyormuş (bu tabii ki kulaktan duyma bir bilgi, kesin değil :) ) terletmeyecek doğal ürünler kullanılmış olmasına dikkat etmek gerekiyor.
3. Çarşaf takımı ve alez
4. Bebek Arabası: Eğer eviniz asansörsüz ise mümkün olan en hafif modeli seçin. 8-10 kiloyu satıcılar sanki hafifmiş gibi satıyorlar ama bebekle birlikte bunları taşımak mümkün değil. Büyük tekerlekli olmalı ki bebek bozuk kaldırımlarda sarsılmasın. 3 tekerlekliler için ön teker kaldırımda arka tekerler yoldayken (yani tam kaldırıma arabayı çıkama esnasında) bebek sağa-sola sallanırsa dengesi bozulabilir demişti satıcı. Ama 3 tekerlekli kullanan arkadaşlarım da memnun. Biz britax B Smart modelini aldık. 1 yaşa kadar olan araba tipi anakucağı da içindeydi. Araba güzel, çok kullanışlı ama çok ağır. O yüzden hep eşim taşıyor :)
5. Dolap ve/veya şifonyer: Yine evin genişliğine göre ayarlamak lazım. Dolap tabii ki çok daha rahat çünkü kapağını açtığınızda aradığınız herşey gözünüzün önünde oluyor.
6. Banyo küveti:
7. Banyo havlusu: Kenarı üçgen şeklinde bebek havluları bebek mağazalarında kolaylıkla bulunabiliyor.
8. Kuvetin icine bebegi yatırmak için file veya sünger veya battaniye. Biz şöyle yıkadığımız için tüylü bir battaniye kullanmıştık. Bu şekilde yıkanırken bebek ağlamıyor. ek olarak bebeği yıkarken kullanmak için doğal deniz süngeri veya yumuşak pamuklu bir lif, maşrapa su kovası da lazım.
9. Su termometresi: Bebeği yıkamadan önce dirseğinizi sokup suyun sıcaklığına bakıyorsunuz ama yine de hatalar olabiliyor.Kimse kimsenin ayarladığı su sıcaklığını beğenmiyor. Bebek ağlıyor , ‘acaba sıcaktan mı ağlıyor. haşlıyor muyum çocuğu?’ diyorsunuz. Vicdan azabı çekmemek için, su sıcaklığını riske atmamak gerek. Mothercarede bulabilirsiniz.
10. Şampuan-vücut nemlendiricisi-pişik kremi (ben hepsini mustela marka aldım)
11. Mendil: En cok ihtiyacın olacak şey. Kaç tane alırsan al az gelir.
12. Önlük: En cok ihtiyacın olacak 2. şey (arkası naylonlu olanlar tavsiye edilmiyor, havlu veya penye olmalı.)
13. Battaniye: En cok ihtiyacın olacak 3. şey. İnce-kalın, dışarı-içeri için çeşit çeşit alabilirsin.
14. Tırnak makası: Yenidogan icin makas seklinde olanlar tavsiye ediliyor. Aslına bakarsanız halk arasında bebeğin ilk tırnaklarını uzun süre kesmeyin ki tırnakları sertleşip yüzünü gözünü çizmesin deniyormuş. ama biz bunu bilmediğimiz için tırnakları uzar uzamaz kestik.
15. Ates ölçer: herkes kulaktan 1sn de ölçeni tavsiye etti. Ben civalı kullanıyorum. Ama kırılırsa civalı zehirlenme yapabiliyor, bu sebeple tavsiye edilmiyor.
16. Sümük çekme cihazı. (otribebe tavsiye ediliyor. Hiç ihtiyacım olmadı. Kış gelince göreceğiz.)
17. Alt açma bezi: Yıkanabilir olanları da var. Ama dışarıda kullanım, kolay taşınma açısından hazır paketlerden de bulundurmak gerekebiliyor (Can bebe ve Dalinin alt açma örtüleri bebek mağazalarında var)
18. Ev tipi puset: Yani anakucağı. kesinlikle işe yarıyor. ama biraz büyüyüp sağa sola dönmeye başladıklarında pusetler onları kısıtlıyor ve mızıkçılık yapmaya başlıyorlar :)
19. Araba tipi puset : Pusetsiz arabada bebek taşımak güvenli değil, bu sebeple gerekli.
20. Kanguru veya sling: Yeni alacaksanız sling alın. Bacakları daha anatomik duruyor. Ben bir arkadaşımın babybjörn kangurusunu kullanıyorum. Ortopedistlere sordum bacağın pozisyonunun uygun olduğunu söylediler. Ancak herhangi bir yayın araştırmadım. Ama slingin daha anatomik durduğu aşikar. Burada amaç dizlerin hafif önde ve bacakların açık durması. Bebeğin yüzü size dönükken bacaklar belinize dolanıyor gibi bir pozisyonda olması lazım . Bacakları ayırmadan yanyana tutan taşıyıcılar gelişimsel kalça displazisi yapabiliyor.
21. Telsiz: Ben şimdiye kadar kullanmadım ama bu hafta i baby spariş edeceğim. Kanyonda bulunduğunu öğrendim. Kullanıp, işe yarayıp yaramadığını bildiririm.
22. Sterilizatör: Sadece erken doğmuş bebeklere tavsiye ediliyor. Çünkü onlar patojenlere çok açık. Doktorlar miyadında doğmuş bebeklerin emzik,oyuncak gibi ağızlarına soktukları şeyleri kullanmadan önce suya tutmayı ve haftada bir kez kaynatmayı öneriyorlar. Miyadında doğmuş bebeklerin ölümcül olmayan patojenlerle tanışması ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekiyor. Sürekli sterilizatör kullanmak da bunu önlüyor. Yani pek kullanılan birşey değil.
23. Biberon: Pek çok anne bebek kitabında tavsiye edilse de, biberonlar annenin hayatını ne kadar kolaylaştırsa da şu bir gerçek ki biberon bebeğin anneyi emme kapasitesini azaltabiliyor. Çok yoruluyorsanız, prematüre doğum sebebiyle bebekte emme güçlüğü varsa, az emmeye bağlı yenidoğan patolojik sarılığı varsa biberon kullanmak kaçınılmaz. Böyle durumlarda bile size tavsiyem bir biberon rutini oluşturmamanız. Mesela her emmeden sonra az emdiği için biberon veriyorsanız, bu bir süre sonra hayatınızın ayrılmaz bir parçası olabilir (bir arkadaşımın başına geldi) Gereklilik dönemi bittikten sonra biberona bir süre ara vermek lazım. Yine de bu sizin bebeğiniz ve sizin kararınız bebği nasıl büyütmek istiyoranız onu uygulayın. Benim biberon tavsiyem medela, daha az hava yutma yaptığı söyleniyor. Bir de çelik biberonlar varmış ama onlardan hiç tecrübe etme fırsatım olmadı.
24. Emzik: Tabii önce emzik kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeniz gerek. Biz üniversitedeyken pediatri hocalarımız cok karşıydı emziğe. Eşim bu yüzden hiç istemedi. Ben de kararsızdım bu yüzden itiraz etmedim. Ama emziğin anne hayatını kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçek.
25. Emzirme önlüğü: Hem önü, hem sırtını kapatanlardan bulamadım. Kalabalık yerlerde, arabada falan lazım oluyor. :)
26. Çanta
27. Süt sağma pompası: Bir hastane tipi olanlar var ki onlar kiralanabiliyor, bir ev tipi olanlar var ki onlar da bebek mağazalarından alınabiliyor. Çift başlıklı olanlardan alırsanız aynı anda her 2 göğsünüzü de boşaltabileceğiniz için vakit kazanıyorsunuz. Gel gelelim ‘gerekli mi?’ konusuna. Kesinlikle gerekli. İlk haftalarda doöum esnasında salgılanan yüksek oksitosin sebebiyle fazla sütünüz oluyor ve mastit olmamak için onu sık sık boşaltmanız gerekiyor. İleri haftalarda da sütü arttırmak için emzirdikten yarım saat sonra son emzirdiğiniz göğsünüzü sağarsanız beyne ‘daha süte ihtiyaç var’ mesajı gidiyor. Ve sütünüz artıyor.
28. Süt saklama poşetleri: BPA’sız ürünler kullanmaya dikkat etmek gerek (bu tüm bebek malzemeleri içingeçerli). Ben pompayla aynı marka : medela kullanıyorum. Bu tarz ürünler hastanelere uzak medikalcilerde; bebek mağazalarına oranla daha ucuz oluyor.
29. Kıyafetler: Tulumlar, badiler, eldiven, bere, patikli pijamalar, çoraplar… Kız bebekler icin elbise ve kulotlu çorap konusunda acele etmeyin. İlk 3 ay pek kullanılmıyor. Eğer siz ve eşiniz yapılı insanlar iseniz kıyafetleri biraz büyük alabilirsiniz. Ben bazı şeyleri küçük almışım ve çok sevdiğim hastane çıkışı takımlarından birini sadece 2 hafta kullanabildim. Hem hevesinize hem paranıza yazık.
30. Yan yatma yastığı: İlk başlarda çok kullandım. Ama hiç ihtiyac duymayan arkadaşlarım da oldu.
31. Emzirme yastığı: Hiç kullanmadım. Kullananlar memnun mu araştırmak lazım.

Yazdıkça yazıyorum değil mi :) Niyetim sizin ocağınıza incir ağacı dikmek değil :) Kendileri minicik ama inanın bütün evi kaplıyorlar. Bazı şeyleri Eminönü Havuzlu Han’dan bakabilirsiniz. Biz bebek arabasını Havuzlu Handan, diğer bebek mağazalarına göre %40 kadar ucuza almıştık. Ama dikkat edin herşey ucuz değil. Süt pompasını Fındıkzade Karagül İş Hanından aldık (bebek mağazalarından ucuzdu). 

Annecikler ve gebecikler; aklıma şimdilik bunlar geliyor. Aklınıza gelen başka şeyler varsa lütfen bana yazın. Hepinize sağlıklı ve az sıcak basan günler diliyorum.

Bir dahaki 2 yazımız yenidoğan ve epidural anesteziyle doğum üzerine olacak. Epidural anesteziyle doğum yazısını anne kimliğimle değil de Anestezist kimliğimle yazabilirim :) ya da ikisini karıştırabilirim :) görüşmek üzere…

YAZAR HAKKINDA

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 24.01.2014

Kategori: Nütrisyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anestezi ve Reaminasyon, Aile Hekimliği

Kültür Serisi: Deneme

Etiketler: bebek, anne

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış