e-Posta :
Şifre :


Ölüm Doktoru

          "Filmin afişlerini ilk gördüğünüzde Al Pacino'nun sinsi bakışından bir seri katil filmi ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz...aslında çok da haksız sayılmazsınız!"
         Filmolojide bu hafta sizlere tanıtacağımız film yine çok özel bir yapım. Geçen haftanın filmi gibi yine HBO tarafından televizyon filmi olarak 2010'da çekilen filmimizin adı "You Don't Know Jack" veya Türkiye'deki adıyla "Doktor Ölüm". Bu biyografik film 90'ların başından itibaren Dr.Jack Kevorkian'ın Amerika'daki ilk ötenazi savunucusu oluşunu ve kanunla olan uzun mücadelesini anlatıyor.

          Al Pacino'nun ustalıkla canlandırdığı Dr.Jack Kevorkian, patoloji uzmanı olması dışında bir ressam, yazar, besteci, müzisyen ve en önemlisi; doktor yardımlı intihar (ötenazi) savunucusudur. Ölüm döşeğindeki hastaların acılarına son vermekte onlara yardımcı olabilmek için oldukça basit bir düzenek tasarlar. Ölmek isteyen hasta düzeneğin pimini çekerek çalıştıracak ve acıları son bulacaktır. Ancak ne kamuoyu ne de devlet buna kesinlikle hazır değildir. Ardı arkası kesilmeyen şikayetler ve davalarla karşı karşıya kalan Dr.Kevorkian ve az sayıdaki destekçileri pes etmemekte kararlıdırlar. Olayların nasıl geliştiğini ve sonuçlandığını merak ediyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz!

          Filmi izlemeden önce Dr.Kevorkian ve yaşadıkları hakkında - benim gibi - bir fikriniz yok ise filmi bir solukta izleyeceksiniz. Özellikle ötenazi ve mahkeme sahneleri çok gerçekçi. Gerçekçi diyebiliyorum çünkü filmi izledikten sonra sanal alemde Dr.Kevorkian ile ilgili sayısız belgesel ve televizyon kaydı seyretme şansım oldu. Sadece olaylar gerçeğine uygun yansıtılmakla kalmamış, gerçek kişileri canlandıran oyuncularda da büyük benzerlik yakalanmış. Özellikle Al Pacino'nun Dr.Kevorkian'a olan benzerliği şaşırtıcı düzeyde.

          Bir doktor olarak hastalarımızı tedavi etmek ve iyileştirmek en büyük sorumluluğumuz.  Günleri sayılı, hala bilinci yerinde ve ızdırap içinde bir kanser hastasını veya Alzheimer hastalığı nedeniyle her geçen gün bilincini kaybeden bir hastayı düşünün... Bu hastalar sizden "ölmek" konusunda yardım istese ne yapardınız? Onlara "insanca ölmek" konusunda destek olur muydunuz?


 

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 27.03.2013

Kategori: Adli Tıp

Kültür Serisi: Filmoloji

Etiketler: Ötenazi

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış