e-Posta :
Şifre :


Dokunmatik Ekran, Dokunmatik BT?

      Dokunmatik ekranlar günlük hayatımızda o kadar çok yer etti ki eski cep telefonlarının ekranlarına bile dokunmaya çalışır olduk. Bu sıradanlaşmış gibi görünen teknoloji her geçen gün daha da gelişerek bizleri şaşırtmaya ve benim gibi teknoloji fetişistlerini de “heyecanlandırmaya” devam ediyor!  :) 
    Microsoft’un geliştirdiği yeni bir prototip olan “TouchMover” sayesinde artık dokunmatik ekranlar hareket kazandı. Henüz geliştirilme aşamasında olan proje birçok platformda yeniliklere imza atacak gibi görünüyor. Bunlardan ilk akla gelenlerden birisi de tabi ki medikal bilişim.

    TouchMover’ın tıp camiasına katabileceklerinden bahsetmeden önce arkasında yatan teknolojiye de bir göz atmakta fayda var. Temelde çok basit bir prensip üzerine kurulmuş gibi görünen TouchMover’ın arkasında oldukça karmaşık bir yazılım ve çok hassas servo-motorlar ile donatılmış bir robot mevcut. Parmağınız ile ekrana dokunduğunuzda uyguladığınız basınç ve dokunma şeklinizle ilgili olarak hem ekrandaki görüntüler değişiyor, hem de ekran tek bir hareket planı üzerinde ileri-geri hareket kazanıyor. Bu da kullanıcıya sanal bir derinlik hissi ve çok farklı bir kontrol mekanizması sağlamış oluyor. Tüm bunların dışında, TouchMover’ın beni en çok etkileyen özelliği, ekrandaki 3 boyutlu objelerin ağırlığını ve şeklini kullanıcıya kabaca da olsa “dokunma” ile hissetirebilmesi oldu. Sistemin nasıl işlediğini daha iyi anlatabilmek adına IEEE Spectrum’un aşağıdaki inceleme videosunu izlemelisiniz:     Videodan da gördüğünüz üzere bu teknolojiyi geliştiren ekibin aklına ilk gelen uygulama tıpla ilgili olmuş. İncelemeyi yapan kişi inatla beyin MR’ı dese de - bir yüksek çözünürlüklü beyin tomografisini incelerken kesitler arasında 3 boyutlu olarak ilerlemek, hatta sinyal yoğunluklarına göre farklı dokuların sertliklerini hissedebilmek mümkün. Ekrana dokunarak bir beyin tümörünün sınırlarını hissedebilme fikri gerçekten de çok hoş.  :)

    TouchMover’ın şu anki hali ile klinikte kullanıma girmesi tabi ki oldukça güç. Ancak prototip aşamasındaki bu teknolojinin önü oldukça açık görünüyor.

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 17.07.2013

Kategori: Radyoloji, Biyoteknoloji

Etiketler: robot, radyoloji

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış