e-Posta :
Şifre :


Tremor'a Mekanik Çözüm: LiftWare

Parkinson hastalığı olan hastaların günlük yaşamlarını etkileyen en büyük problemlerinden birisi el titremesidir. Bu problem nedeniyle hastaların özellikle yemek yerken zorlandığı ve bunun sosyal ortamlarda can sıkıcı sonuçlar doğurduğunu fark eden bir grup girişimci Lift Labs i kurdu ve LiftWare i geliştirdi.
LiftWare temelde, tıpkı dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda titreşimi azaltmaya yarayan süspansiyon mekanizmaları gibi çalışan bir el aleti aslında. İçindeki elektronik aksam titreşimin yönünü hissederek aparatın ucunu titreşim yönünün tersine hareket ettirerek titreşimin şiddetini %70’e kadar azaltıyor; yani henüz tamamen kesemiyor.

LiftWare’in ucuna birçok aparat takılabiliyor. Örneğin bir kaşık ucu sayesinde hastalar ağızlarına götüremedikleri, veya götürürken üstlerine döktükleri gıdaları (çorba, taneli gıdalar vs) kolaylıkla tüketebilmeye başlıyorlar. Kaşık dışında birçok farklı uç geliştirmekte olduklarını belirten Lift Labs ekibi yakında çatal ve anahtar aparatlarını piyasaya sürecekler.
Tam şarj ile 2-3 öğün süresince kullanılabilen ürünün aparatları suya dayanıklı ve bulaşık makinesinde de yıkanabiliyor. Kolay taşınabilmesi için bir taşıma kılıfı da ürünle birlikte geliyor.

LiftWare’in şu anki Amerika fiyatı kaşıkla birlikte kargo dahil 295$ (yaklaşık 600 TL) olarak belirlenmiş. İleride piyasaya çıkacak uçların her birinin fiyatının da 20$’ı geçmeyeceği belirtilmiş. Kaba bir hesap ile ürünü aldıktan sonra ilk 1 yıl boyunca öğün başına 0,27$ yani 50 kuruş ödemek anlamına geliyor.

İnternette dolaşan tanıtım videolarında LiftWare’in özellikle tremoru fazla olan hastalarda daha etkili olduğu yönünde bir izlenime kapılıyorsunuz. Ürün oldukça önemli bir soruna pratik bir çözüm sağlayacakmış gibi durmakla birlikte ürünün başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

 

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 25.10.2013

Kategori: Nöroloji

Etiketler: Tremor, Teknoloji, Parmakla muayene, Parkinson

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış