e-Posta :
Şifre :


Medikal Görüntülemede Yeni Bir Araç: RealView 3 Boyutlu Holografi

İsrail’li bilimadamlarının yeni geliştirdiği “RealView 3D Holography” sayesinde radyolojik görüntüleme teknikleri ile elde edilen veriler herhangi bir ekran kullanmaksızın 3 boyutlu olarak izlenebiliyor. Hatta etkileşime geçerek hologram üzerinde işaretleme ve ölçüm yapmak, elinizi holograma doğru uzatıp onu döndürmek ve büyütmek/küçültmek mümkün.
Sadece hareketsiz görüntüleri değil, dinamik görüntüleri de hologram şeklinde sunabilen bu teknoloji sayesinde hem girişimsel radyolojik işlemlerde, hem cerrahi öncesi hazırlıkta hem de tıp ve diğer birçok alanda eğitimde de ciddi katkı sağlayacağını öngörmek pek de zor değil.

Şu an için bu teknoloji kullanılarak sadece girişimsel kardiyoloji alanında Philips ortaklığında 8 hastalık bir pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve başarı sağlandığı bildirilmiş. Bu süreçte RealView’den faydalanan hekimler bu yeni teknoloji konusunda oldukça olumlu yorumlar yaparken RealView’ün iyileştirilmesi gereken yönleri olduğunun da farkındalar. RealView 3D teknolojisindeki ana eksiklikler renk yelpazesinin dar olması, görüntü çözünürlüğünün düşüklüğü, görüntüleme açısının darlığı ve oluşturulabilen en büyük hologramların bile küçük olması olarak sıralanabilir.

Holografik görüntünün oluşturulabilmesini sağlayan teknoloji bir hayli karışık matematiksel algoritmalar içerdiğinden, düzgün çalışması için son derece hızlı işlem yapabilen çok güçlü bir bilgisayar gerektiriyor. Yukarıda bahsi geçen eksiklikler giderilebilse bile, günümüz teknolojisi ile o kadar fazla işlemi yapabilecek bir bilgisayarın maliyeti de o denli fazla olacaktır ki, bu teknolojiyi erişilmez kılacaktır! Yani işlemci teknolojisi elverene kadar RealView 3D teknolojisi şu anki eksiklikleri ile pazara girecek gibi görünüyor.

Aşağıdaki video tanıtımında, RealView 3D ile neyin amaçlandığını görebilirsiniz. Ancak bu videoda bilgisayar ile oluşturulmuş ve montajlanmış, tanıtım amacı güden görüntüler mevcut. Dolayısıyla bu görüntüler gerçeklikten biraz uzak kalıyor. RealView 3D’nin gerçekte nasıl göründüğünü görmek isterseniz buraya tıklayarak örnek videoları izleyebilirsiniz. Ama unutmamanız gereken nokta, bu 3 boyutlu teknolojinin 2 boyutlu video veya fotoğraflara bakılarak tam olarak anlaşılamayacağıdır. Maalesef gerçeğini görüp kurcalama imkanına kavuşana kadar da videolar ile idare etmemiz gerekiyor.   :) 

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 30.10.2013

Kategori: Tıp Eğitimi, Radyoloji, Kardiyoloji, Diğer

Etiketler: hologram, görüntüleme, girişimsel, 3d, 3b

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış