e-Posta :
Şifre :


'Hissedebilen' Protez

Protezli hastaların parmak uçlarında gerçek hayattakine benzer hisler duyulmasını sağlayan biyonik bir el geliştiriliyor.
Science Translasyonel Tıp dergisinde yayımlanan araştırmayı uluslararası bir ekip yürüttü. Çalışmaya İtalyan, İsviçreli ve Alman robotik firmalarından uzmanlar katıldı.  Uzmanlar bilgisayar algoritmaları kullanarak, elde ettikleri elektrik sinyallerini sinirlerin algılayabileceği dürtülere dönüştürdü.

Roma'da yapılan ameliyatta hastanın kolunun üst tarafındaki sinirlere dört elektrot yerleştirildi. Daha sonra elektrotlar biyonik elin parmaklarındaki yapay alıcılara bağlandı.  Böylece dokunma ve baskı hisleri doğrudan beyne gönderilebildi.  Denek Dennis Aabo bir ay süren laboratuvar testlerinde önce elektrotların çalışıp çalışmadığını denedi. Ardından da, elektrotlar biyonik ele bağlı haldeyken deneyler yapıldı.

Uluslararası araştırma ekibi, hala bir prototip olan biyonik kolun ev ortamında kullanılabilecek kadar küçültülmesi üzerinde çalışıyor. Uzmanlar bu tür biyonik ellerin on yıl içinde ticari satışa uygun hale getirilebileceğini tahmin ediyor.BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 10.02.2014

Kategori: Travmatoloji, Tıp Bilişimi, Ortopedi, Nöroloji, Nörobilim, Anatomi

Etiketler: protez, Prognoz, biyonik

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış