e-Posta :
Şifre :


Beyin Kanamasını Tarayan Kask

Yeni geliştirilen bir başlıkla, hastanın beyin kanaması geçirip geçirmediği sorusuna hızla yanıt verebileceği düşünülüyor.
Başlığı tasarlayan araştırmacılar, artık beyin kanaması geçirdiğinden şüphelenilen hastalara daha hızlı tanı konabileceğini umuyorlar.  Hedef, hastaya en kısa sürede müdahale ederek, beynin daha fazla zarar görmesini engellemek. Başlık, aynı zamanda beyinde kanama mı, pıhtı mı olduğunu da belirleyebiliyor. Böylece doktorlar tanıya göre müdahale ediyor.

Buluşun sahibi İsveçli araştırmacılar, başlığı 45 hastada denemişler ve başarılı olmuşlar. Şimdiki planları ise, başlığın ambulanslara dağıtılarak, acil durumlarda kullanılabilmesi. Halihazırdaki teknolojiyle de beyin kanaması tanısı konabiliyor.

Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Sahlgrenska Akademi ve Sahlgrenska Tıp Fakültesi Hastanesi'nden araştırcıların biraraya gelerek tasarladığı bu başlık, mikro dalgalarla beyini tarıyor.

Mikrodalga fırınlar ve cep telefonlarıyla aynı dalgaları yayan bu kask, beyinde ne olduğuna dair bir şema çıkartabiliyor. Daha önce yapılan testler, bu başlığın kanama ve pıhtı arasındaki farkı ortaya koyabildiğini gösteriyor.  Ancak test sonuçlarının yüzde yüz doğru çıkmadığı da belirtiliyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 18.06.2014

Kategori: Beyin Cerrahisi, Biyoteknoloji, Nörobilim, Nöroloji, Radyoloji, Tıp Bilişimi, Travmatoloji

Etiketler: Beyin, beyin kanaması, Biyoteknoloji, radyoloji

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış