e-Posta :
Şifre :


Akıllı Giysiler 'hayat kurtarıyor'

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca meme kanserini teşhis edebilecek bir sütyenin tasarımı birçok defa tartışıldı. Sonra, First Warning Systems (Erken Uyarı Sistemleri) isimli bir şirket, 2012 yılında bir prototip ürettiğini açıkladı. Sütyen vücut ısısı farklarını kaydederek tümörü buşmak için tahmin yapmaya elveren bir algoritma çıkarıyor.
Gelen eleştirilere rağmen firma sütyeni geliştirmeye devam etmiş. Sütyenin kalın meme dokusuna sahip olan, ya da mamografinin tespit edemeyeceği kadar küçük kanserli hücrelere sahip olan hastalarda etkili olduğunu şirketin başkanı Rob Royea söylüyor.  Dördüncü tur klinik deneyler Ekim ayında yapılacak.  OMsignal isimli şirket ise kumaşın içine yerleştirilmiş alıcıları olan akıllı spor giysileri tasarlıyor. Giysiler size elektrokardiyogram ölçüm yapabiliyor.

Şirketin baş tıbbi sorumlusu olan Dr Jesse Slade Shantz, en büyük zorluklardan birinin doktorların bu tür yeni teknolojileri kullanmaya açık olmamaları olduğunu söylüyor.  "Doktorların nasıl olduğunu biliyorum çünkü ben de onlardan biriyim. Bu tür bir teknolojiyi bir doktorun kabul etmesini sağlamak, hali hazırda kullandıkları ve günlük rutinlerine uyan birşeyin yerine bunu kullanmalarını sağlamak çok zor" diyor.

Teknolojiyi kıyafetlere entegre etmekte daha ileriye gittikçe ve iç çamaşırımızın nereye gittiğimizi bilmesi fikrine daha çok alıştığımızda, akıllı kıyafetler sokaktaki insana da satılabilir hale gelebilecek.
Wemu'yu üreten Pierre Fournier epilepsi için ürettikleri giysinin yaptığı teşhisin sadece başlangıç olduğunu, teknolojinin epilepsi nöbetini esnasında hastanın etrafındakilere ne yapmaları gerektiğini anlatır hale gelmesini istiyor. "Son aşama ise epilepsi nöbetini önceden tahmin etmek. Bu, hastaların hayatında devrim yaratır."

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 28.08.2014

Kategori: Tıp Bilişimi

Etiketler: Teknoloji

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış