e-Posta :
Şifre :


Dr.Robot: RP-VITA

      Teletıp lideri InTouch Health ve robotik teknoloji çözümlerinde öncü olan iRobot firmalarının ortaklığı sonucu ortaya çıkan yeni ürünün adı RP-VITA. RP-VITA, hekimlerin hastane içerisinde fiziksel olarak bulunmadan hastaları kontrol etmelerine ve acil durumlarda sağlık ekiplerini yönetmelerine olanak veren bir teletıp robotu.
 
     
     Doktorlar hastane içerisinde otomatik olarak hareket edebilen bu robot sayesinde ofisten veya evden hastalarına ulaşabiliyor. Kullanıcı, seçtiği ortam (Windows, Android, iPad vs) üzerinden hastane planı üzerinde gitmek istediği yeri seçiyor ve robot belirlenen yere en kısa yoldan kendi başına ulaşıyor. Ulaştığı hastaya ait tüm bilgiler (anamnez, laboratuar sonuçları, radyoloji görüntüleri vs.) hastanenin otomasyon sisteminden RP-VITA’ya, oradan da gerçek zamanlı olarak doktorun ekranına ulaşıyor. Hastanın o anki vital bulgularını da (nabız, kan basıncı, oksijen satürasyonu vs.) gören doktor bir sağlık personelinin de yardımıyla hastayı “dijital olarak” muayene edip genel durumunu gözlemleyebiliyor. Doktorun yüzü de robotun ekranına yansıdığından hasta ile adeta oradaymış gibi iletişim sağlayabiliyor. Acil durumlarda ise yine sanki o odadaymış gibi acil sağlık ekibini koordine edebiliyor. Hatta aynı anda birkaç farklı doktor aynı RP-VITA’ya bağlanarak multidisipliner olarak durum değerlendirmesi yapabiliyor. Yapılan denemelerde hastaların bu durumuma kolaylıkla uyum sağladığından da bahsediliyor

      Bir önceki haberde bahsettiğim HealthSpot’tan farklı olarak, hastane içerisinde kullanım için tasarlanmış bu robotun daha kullanışlı olduğu, ve yardımcı sağlık personeli ile birlikte kullanılması planlandığından daha faydalı olabileceği düşünülüyor.

     Hiçbir araç veya teknolojinin doktorların yerini alamayacağı – şu an için – kesin olmakla birlikte bu tür teknolojilerin zamanla daha da gelişerek gündelik hayatımızın bir parçası olacakları da bir gerçek. 1966’da yayımlanmaya başlayan “Star Trek” (Uzay Yolu) dizisindeki –o zaman için imkansız gibi görünen – görüntülü cep telefonların artık hayatımızın vazgeçilemez bir parçası haline geldiği düşünüldüğünde “Prometheus” filmindeki tam otomatik cerrahi ünitesinin bir gün mesleği elimizden alabileceği de bir gerçek! :D 

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 07.03.2013

Kategori: Diğer

Etiketler: Teletıp

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış