e-Posta :
Şifre :


Cerrahların Derdine Çare: Kinect

       Cerrahlar için radyolojik görüntüler (BT, MR vs) ameliyat sırasında kullanılan yol haritalarıdır. Gerek ameliyata karar verirken, gerek ameliyat öncesinde, gerek ameliyat sırasında sürekli radyoloji görüntülerine başvururuz. Cerrah gerektiğinde farklı kesitlere bakar ve konrast ayarlarını dokuya göre değiştirir. Fakat ameliyat sırasında bilgisayarın yanına gidip steril elleriyle görüntüyü değiştirmesi pek de mümkün değildir. Bu yüzden sıklıkla ameliyathanedeki diğer sağlık personelinden bu konuda yardım istenir. Ancak bu iş bir videoyu ileri-geri almak kadar kolay olmadığından ne yapmaları gerektiğini adım adım anlatmak genellikle çok değerli vaktin kaybına yol açar.
       Purdue Üniversitesi’nden bir grup genç araştırmacı bu problemi çözmek için harekete geçtiler. Planları el hareketlerini algılayarak radyolojik görüntüleme programının kontrolünü sağlayan bir sistem tasarlamaktı. Bunun için de Microsoft’un Xbox360 oyun konsolu için geliştirdiği Kinect sensöründen daha ideal bir çözüm düşünülemezdi!


     
     Kontrol sağlamak için düğmelere basılması yerine sadece beden hareketlerini 3 boyutlu olarak takip eden ve barındırdığı teknolojiye rağmen oldukça ekonomik (Türkiye’de bile 400 TL) olan Kinect’i duymamış olabilirsiniz. Ancak oyun sektöründe çığır açan bu sensör sayesinde oyun oynamak dışında daha birçok şey yapılabiliyor. Fakat bunu yapabilmek için yazılım ve mühendislik konularına da hakim olmak gerekiyor. 

     Tam da beklendiği gibi veteriner cerrahlar ve yazılımdan anlayan endüstri mühendisleri Purdue Üniversitesi’nde bir araya gelerek yeni bir sistem geliştirdiler. Henüz deneme aşamasında olan sistem Kinect sensörünün radyoloji uygulamasına entegrasyonu ile oluşturulmuş. Hareket takibi yapan sistem farklı el hareketlerini algılıyor ve böylece radyoloji arabirimi özgürce yönetilebiliyor. Kesitleri ileri geri oynatma, kontrast değiştirme, görüntü yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi temel her türlü işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Sistemin çalışma prensibi ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki viodeyu izleyebilir veya bağlantıya tıklayarak çalışmanın orijinal metnine ulaşabilirsiniz.       Henüz geliştirilmekte olan sistem çok da uzak olmayan bir gelecekte ameliyathanelerde rutin olarak kullanılacak gibi görünüyor. Aslında oyun konsolları ve akıllı televizyonlar sadece bir başlangıç!

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 07.03.2013

Kategori: Travmatoloji, Tıp Bilişimi, Radyoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi, Ortopedi, Göğüs Cerrahisi, Genel Cerrahi

Etiketler: radyoloji, Cerrahi

Yorumlar:

Henüz bu kültür haberi ile ilgili bir yorum yazılmamış