e-Posta :
Şifre :


e-Romatoloji Yayında!

Romatoloji, akıl almaz gelişmelerin yaşandığı tıp dünyasında, yeniliklerin en fazla görüldüğü alanların başında gelmekte. Türk Romatoloji Derneği (TRD) de romatoloji yan dal uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde bu hızı yakalamak ve aralarında en üst düzeyde standardizasyonu sağlayabilmek adına, “e-Romatoloji” adlı eğitim projesini gerçekleştirdi.
e-Romatoloji, romatoloji yan dal uzmanlık öğrencilerinin eğitimine yardımcı olmak amacıyla TRD yönetiminde Pleksus Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilmiş bir elektronik öğrenme platformu. Yan dal öğrencilerine ek olarak, romatoloji ile ilgilenen tüm doktorlar ve tıp fakültesi öğrencileri de www.e-romatoloji.org üzerinden üye olarak bu platformdan yararlanabiliyor.

Romatoloji yan dal uzmanlık eğitim müfredatına uygun olarak romatoloji öğretim üyeleri tarafından hazırlanan e-Romatoloji’de; e-modüller, e-kılavuzlar, e-makaleler, e-uygulamalar ve olgu tartışmaları gibi birçok bölüm yer almakta. Konu uzmanları tarafından hazırlanan 50’yi aşkın eğitim modülün yarısı şimdiden aktif hale getirilmiş durumda. Birçok sosyal sorumluluk projesinde olduğu gibi yine önde gelen ilaç firmaları sponsorluğunda hayata geçirilen e-Romatoloji platformu, Abbvie, BMS (Bristol-Myers Squibb), MSD (Merck, Sharp & Dohme), Pfizer ve Roche ‘un katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

e-Öğrenmenin önemi artık günümüzde su götürmez bir gerçek. Uzaktan eğitim platformlarının her yerden ulaşılabilir olması, farklı eğitim platformlarını barındırabilmesi, hızla güncellenebilmesi, kullanıcıların ve eğitimcilerin kullanıcıları objektif olarak değerlendirebilmesi ve eğitimin standardize edilebilmesi gibi onlarca faydası var. Eğitime önem veren kurum ve kuruluşların gün geçtikçe e-öğrenme platformlarına verdikleri önem de artmakta.

Doğru paydaşların bir araya gelmesi ile doğru çözümlerin ortaya çıkması, bu sayede binlerce hekimin kaliteli, hızlı ve standart bir eğitim alması mümkün. Bu duruma dair bilincin artması için de uzaktan eğitim (e-öğrenme) programlarının avantajları konusunda tüm eğitim kurumlarının ve derneklerin e-Romatoloji gibi örnekleri incelemerinde büyük fayda var. Burada görev sadece öğretim görevlileri ve derneklere değil, tüm tıp fakültesi öğrencileri, araştırma görevlileri (asistanlar), yan dal öğrencileri ve uzmanlara da düşüyor. e-Öğrenme platformlarının yararlarını anlayarak eğitim aldıkları kurum ve kuruluşlardan bu tür girişimleri talep etmeleri gerekiyor.

Bu yazı Med-Index özel içeriği olup tüm hakları saklıdır. Kaynak göstererek dahi olsa, izin alınmadan tamamen veya kısmen kopyalanması yasaktır. Kullanım izni için lütfen site yönetimi ile temasa geçiniz.

Tarih : 18.06.2014

Kategori: Üroloji, Travmatoloji, Tıp Etiği ve Hukuk, Tıp Eğitimi, Tıp Bilişimi, Spor Sağlık, Sağlık Hukuku, Ruh ve Sinir Hastalıkları, Romatoloji, Radyoloji, Radyasyon Onkolojisi, Psikoloji, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi, Patoloji, Ortopedi, Serviks Kanseri, Prostat kanseri, Over Kanseri, Meme Kanseri, Kolorektal Kanser, Akciğer Kanseri, Onkoloji, Oftalmoloji, Nütrisyon, Nükleer Tıp, Nöroloji, Nörobilim, Nefroloji, Moleküler ve Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kronik Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz, Klinik Araştırma, KBB-BBC, Hipertansiyon, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İmmunoloji, İç Hastalıkları, Tromboz, Talasemi, Myelom, MDS, Lösemi, Lenfoma, KML, KLL, Hemofili, Geriyatrik Hematoloji, Diğer, Anemi, Aferez, Hematoloji, Halk Sağlığı, Göz Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi, Geriatri, Genetik, Genel Cerrahi, Genel, Gastoenteroloji, Fizyoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Farmakoloji, Hepatit, Enfeksiyon, Diyabet, Endokrinoloji ve Metabolizma, Diğer, Dermatoloji, Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biyoteknoloji, Biyokimya, Beyin Cerrahisi, Beslenme, Algoloji, Anestezi ve Reaminasyon, Anatomi, Aile Hekimliği, Adli Tıp, Acil Tıp

Etiketler: trd, tıp bilişimi, romatoloji derneği, Romatoloji, pleksus, e-romatoloji, e-öğrenme, bilişim

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış