e-Posta :
Şifre :


Derin Soğutma Nakil Öncesi Organ Ömrünü Uzatabilir

Derin soğutma tekniği ile ısısı düşürülen ve oksijen ile besin aşılanan organların başka bir vücuda nakledilene kadar ömürlerinin uzatılması hedefleniyor.
Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, derin soğutma tekniği uygulanmış karaciğerlerin üç gün boyunca canlı kalabildiğini gösteriyor. Geleneksel saklama yöntemiyle bir karaciğer ancak 24 saat canlı kalabiliyor.  Hayvanlar üzerinde gözlenen başarı insanlar üzerinde de elde edilirse, uzmanlar bu tekniğin, organ bağışlarında yeni bir çığır açacağını öngörüyor.

Fareler üzerinde yapılan deneyler, bu teknikle karaciğerlerin üç gün canlı tutulabileceğini gösterdi.
Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr. Korkut Uygun, araştırmayı yürüten uzmanlardan biri.  Dr. Uygun bu tekniğin insanlar üzerinde başarılı olması halinde, nakledilecek organların ülkeler arası taşınabilmesine olanak sağlayacağını söylüyor.  Türk doktor, bu sayede organ nakillerinde, doku uyumu ile ilgili çıkan çeşitli sorunların üstesinden gelinebileceğini vurguluyor.

Şimdiki adım, 10 gramlık fare karaciğerinden 1.5 kilogramlık insan karaciğerine bu yeni tekniğin adapte edilebilmesi.  Uzmanlar bu tekniğin insan karaciğerinde başarılı olması durumunda, diğer organlara da uygulanabileceğini belirtiyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı basın bülteni ya da farklı bir kaynak aracılığıyla oluşturulmuş olup ismi geçen tarafların telif hakları politikalarına tabi olabilir. Tamamen veya kısmen kopyalamadan önce ilgili tarafların telif hakları politikaları ile ilgili bilgi alınız.

Tarih : 03.07.2014

Kategori: Tıp Etiği ve Hukuk, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi, İmmunoloji, Göğüs Cerrahisi, Genel Cerrahi, Biyoteknoloji, Biyokimya, Anatomi

Etiketler: Organ Nakli, Organ Bağışı

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış