e-Posta :
Şifre :


HIV+ Hastaya Hapis Tehdidi

ABD'nin Seattle kentinde mahkeme, HIV pozitif olan ve dört yıl içinde sekiz kişiye virüs yaydığı belirtilen bir adamı hastalığı yaymaktan vazgecmesi konusunda uyararak aksi takdirde hapis cezası verileceğini açıkladı.
Mahkeme zabıtlarında "AO" olarak geçen kişinin tedavi görmesine ve cinsel ilişkiye girdiği kişileri korumasına karar verildi.  Yetkililer amaçlarının cinsel ilişkileri cezalandırmak değil, kamu sağlığını korumak olduğunu belirtiyor.

AO'nun güvenli cinsel ilişki konusunda beş kez terapi görmesine rağmen ilişkiye girdiği kişilere virüs bulaştırmaya devam ettiği belirtildi. AO'nun hakkında verilen karara uymaması halinde para ya da hapis cezasına çarptırılacağı ifade edildi.  Ülkede 1993 yılında da buna benzer bir kararın verildiği belirtiliyor.

ABD Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (CDC) verilerine göre ülkede her yıl 50 bin kişi HIV virüsüne yakalanıyor. HIV virüsü ile yaşayan 1,1 milyon kişinin yüzde 16'sının ise virüse yakalandığından habersiz olduğu belirtiliyor.

Bu yazı basın bülteni ya da farklı bir kaynak aracılığıyla oluşturulmuş olup ismi geçen tarafların telif hakları politikalarına tabi olabilir. Tamamen veya kısmen kopyalamadan önce ilgili tarafların telif hakları politikaları ile ilgili bilgi alınız.

Tarih : 17.09.2014

Kategori: Adli Tıp, Aile Hekimliği, Enfeksiyon, İmmunoloji, Sağlık Hukuku, Tıp Etiği ve Hukuk

Etiketler: AİDS, h10n8, HIV, mahkeme

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış