e-Posta :
Şifre :


'Ebola, AIDS'den Bu Yanaki En Büyük Sağlık Sorunu'

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri başkanı Thomas Frieden, HIV/AIDS'in ortaya çıkmasından bu yana Batı Afrika'daki Ebola salgını kadar büyük sağlık sorunu görülmediğini söyledi.  Üst düzey bir Dünya Bankası forumunda Ebola krizi hakkında bilgi veren Frieden, bu salgının "günümüzün AIDS'ihaline gelmemesi için dünyanın hızla harekete geçmesi gerektiğini belirtti.
Frieden, "Kamu sağlığı alanında çalıştığım 30 yıldır, bu duruma benzeyen tek sağlık sorunu AIDS oldu." dedi.

Ebola salgını çoğu Batı Afrika'da olmak üzere 3.860'dan fazla insanın ölümüne yolaçtı.  Bunların 200'den fazlası sağlık çalışanları. Bugün Liberyalı bir doktorun başkent Monrovia'daki bir tedavi merkesinde Ebola'dan öldüğü bildirildi.  Uganda asıllı John Taban Dada'nın ülkedeki en büyük hastane olan John F Kennedy Memorial Center'da çalışmakta olduğu kaydedildi. Bu hafta başlarında da bir İspanyol hemşire, Batı Afrika dışında ölümcül virüse yakalanan ilk şahıs olmuştu.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı basın bülteni ya da farklı bir kaynak aracılığıyla oluşturulmuş olup ismi geçen tarafların telif hakları politikalarına tabi olabilir. Tamamen veya kısmen kopyalamadan önce ilgili tarafların telif hakları politikaları ile ilgili bilgi alınız.

Tarih : 10.10.2014

Kategori: Anestezi ve Reaminasyon, Enfeksiyon, Hepatit, Hematoloji, Mikrobiyoloji, Sağlık Hukuku

Etiketler: ebola

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış