e-Posta :
Şifre :


Alzheimer ile Şizofreni Arasında Bağlantı Olabilir Mi?

Araştırmacılar, beyin taramalarında belli bölgelerde Alzheimer ve şizofreni hastalıklarına direncin zayıf olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre beyindeki bu bölgeler ergenlik döneminde gelişiyor ancak yaş ilerledikçe bozulma gösteriyor.
Tıbbi Araştırma Konseyi'nden bir ekibin yürüttüğü çalışmada, MR ile 484 gönüllünün beyni tarandı. Yaşları 8 ile 85 arasında değişen gönüllülerin yaşlandıkça beyinlerinin nasıl değiştiği takip edildi. Tarama sonuçlarında bazı benzerlikler fark edildi. Buna göre beynin geç gelişen bölgeleri, aynı zamanda yaşlandıkça gerileme kaydetti. Araştırmacılar Alzheimer ve şizofreni hastalarını karşılaştırdığında, beynin aynı kısmının etkilendiğini fark ettiler. Bu bulgular, ayrı hastalıklar da olsalar "Alzheimer ve şizofreni arasında bir bağlantı bulunabileceği" şüphesini kuvvetlendirdi.
 
Araştırmayı yürütenlerden Profesör Hugh Perry ise bulguları şöyle değerlendirdi:

"Doktorlar eskiden şizofreniye 'demans başlangıcı' derlerdi. Ama bugüne kadar iki hastalığın beynin aynı bölgesiyle ilgili olduğuna dair hiçbir kanıt sunulamamıştı. Ancak bu geniş çaplı ve detaylı araştırma, beynin bu bölgesindeki gelişim, yaşlanma ve hastalıklar üzerine önemli bulgular ortaya koyuyor."

Ortaya konulan bulguların, bu tür hastalıkların erken teşhisi için önemli olduğu kaydediliyor. Ancak şu anda doktorların beynin bölgesine bakarak kimlerin Alzheimer ya da şizofreniye yakalanabileceğini tespit etmesi zor görünüyor. Bunu mümkün kılabilmek için "araştırmanın derinleştirilmesi gerektiği" ifade ediliyor.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı basın bülteni ya da farklı bir kaynak aracılığıyla oluşturulmuş olup ismi geçen tarafların telif hakları politikalarına tabi olabilir. Tamamen veya kısmen kopyalamadan önce ilgili tarafların telif hakları politikaları ile ilgili bilgi alınız.

Tarih : 01.12.2014

Kategori: Ruh ve Sinir Hastalıkları, Psikoloji, Nöroloji, Nörobilim, Biyoteknoloji, Biyokimya, Anatomi

Etiketler: Şizofreni, Alzheimer hastalığı, alzheimer

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış