e-Posta :
Şifre :


İngiltere Nüfusun Yarısı Kanser Olacak

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, her iki kişinden birinin hayatının bir döneminde kanser olacağını ortaya koydu. Birleşik Krallık Kanser Araştırma kuruluşu, bu tahmini yeni bir hesaplama yöntemine dayandırdıklarını söyledi. Eski hesaplama yönteminde sayı, her üç kişiden birisinin kanser olacağını öngörüyordu.
Kuruluş, uzayan yaşam süresinin daha çok insanın kanserden etkilenmesi anlamına geldiğini söyledi. Kadınlarda meme kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri en yaygın türler arasında olmaya devam ediyor. Ama bunların yanında başka kanser türleri de yaygınlaşıyor.

Obeziteden kaynaklanan reflü nedeni ile yemek borusunda tümörlere de sık rastlanıyor. Baş ve boyun kanserleri de artışta. Bunun kaynağının da oral seks olduğu düşünülüyor.

Son verilere göre, erkeklerin neredeyse yüzde 54'ü hayatlarının bir döneminde kanserle karşılaşacakken, kadınlarda bu oran yüzde 48'in hemen altında. Kanserle karşılaşma riskini artıran ise şişmanlık, kırmızı et tüketimi ve sigara kullanımı. Akciğer kanseri kadınlar arasında hâlâ artıyor.
Ancak kanseri önlemek imkansız değil. Kuruluş kilo vermek ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliklerinin önemli bir etki yaratabileceğini söylüyor.

Her ne kadar artan rakamlar araştırmacıların artık daha ileri yöntemler kullanması nedeniyle olsa da, her iki hesaplama yöntemi de kanserle karşılaşan insan sayısında artış ortaya koyuyor. Araştırma ekibinin yöneticisi Londra Queen Mary Üniversitesi'nden Profesör Peter Sasieni, bu durumun "kaçınılmaz olmadığını" söylüyor. Ona göre yaşam tarzında değişiklik yapmak kanser riskini yüzde 50 ila 30 arasında azaltabilir.

BBC Türkçe'deki haber için tıklayın

Bu yazı basın bülteni ya da farklı bir kaynak aracılığıyla oluşturulmuş olup ismi geçen tarafların telif hakları politikalarına tabi olabilir. Tamamen veya kısmen kopyalamadan önce ilgili tarafların telif hakları politikaları ile ilgili bilgi alınız.

Tarih : 04.02.2015

Kategori: Tıp Etiği ve Hukuk, Tıp Bilişimi, Sağlık Hukuku, Onkoloji, Halk Sağlığı, Biyoteknoloji

Etiketler: Kanser

Yorumlar:

Henüz bu haber ile ilgili bir yorum yazılmamış